Jesteś tutaj: Home

Arriva: 30% badanych preferuje kolej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 listopad 2013 14:37

Przewoźnik kolejowy Arriva, który za kilka tygodni przejmie dużą część linii pasażerskich w naszym województwie opublikował wyniki badań, które przeprowadzono wśród pasażerów z województwa kujawsko-pomorskiego. Okazuje się, że duży wpływ na postrzeganie kolei ma jakość infrastruktury.

 

Badania na zlecenie przewoźnika przeprowadził dr Michał Beima z Instytutu Sobieskiego w Warszawie. Okazuje się, że najwięcej podróżnych preferuje podróż własnym samochodem. Na drugim miejscu znalazły się jednak przewozy kolejowe, które wskazało 30% respondentów. Znacznie mniejszym zainteresowaniem ma się już cieszyć międzygminna komunikacja autobusowa. 

 

Celem tego zakresu badania było uzyskanie informacji od pasażerów na temat postrzegania spółki Arriva RP na tle innych podmiotów. Najwyżej oceniana wśród respondentów była Arriva. Uzyskała 1/3 ocen bardzo dobrych i prawie połowę ocen dobrych. Przeciętnie oceniło jej usługi 15,9%, złe zdanie miało 3,3% podróżnych, a bardzo złe 1,6% - czytamy w komunikacie podsumowującym te badania - Na drugim miejscu uplasowała się komunikacja miejska w Bydgoszczy, na trzecim komunikacja miejska w Toruniu.

 

Stan dworców kolejowych, stacji i przystanków kolejowych został oceniony przez badanych bardzo nisko. Powyższe znalazło również odzwierciedlenie w oczekiwaniach podróżnych dotyczą przede wszystkim zwiększenia częstotliwości kursów, remontów głównych dworców kolejowych, mniejszych stacji i przystanków oraz dodatkowo uruchomienia internetowego kanału sprzedaży biletów – informuje Arriva. Także 60% respondentów uważa,  że przewoźnicy powinni zintegrować systemy sprzedaży i wprowadzić wspólny bilet.

 

Badania przeprowadzono na przełomie maja i czerwca. Arriva w wyniku postępowania przetargowego w grudniu przejmie część połączeń obsługiwanych do tej pory przez Przewozy Regionalne. 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP