Jesteś tutaj: Home

Wszechpolacy: PiS nie ma monopolu na patriotyzm

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 06 listopad 2013 17:15

Młodzież Wszechpolska zaprasza młodych Polaków na obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie w tym roku wyruszy tradycyjny Marsz Niepodległości. Zachęcają, aby razem zamanifestować potrzebę zmiany pokoleniowej w Polsce oraz pokazać politykom, że powinni zająć się także problemami ludzi młodych. Tych co jednak pozostaną w Bydgoszczy, zachęcają do pozostawienia w domach na ten dzień szyldów partyjnych.

 

 

O Marszu Niepodległości oraz sporze o nazwę bydgoskiego mostu rozmawiamy z liderem bydgoskich Wszechpolaków Wojciechem Koźmińskim.

 

Trwa w Bydgoszczy spór o nazwę mostu. Dlaczego Młodzież Wszechpolska wraz z innymi organizacjami nie wsparła środowisk skupionych wokół PiS?

Przedstawiliśmy alternatywę, która miała połączyć ludzi wokół idei budowania lokalnej tożsamości i pielęgnowania pięknych postaw patriotycznych, jakimi bez wątpienia wykazywali się Bydgoszczanie od lat dbając o grób i pamięć generała A.Karnickiego. Nie wsparliśmy PiS-u , ponieważ naszym zdaniem śp. Lech Kaczyński nie jest godnym kandydatem dla patronowania tak wielkiej i ważnej dla mieszkańców Bydgoszczy inwestycji. Zawsze będę powtarzał, że byłemu prezydentowi, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, należy się szacunek i pamięć, lecz nie zgodzimy się na to, aby ta osoba była gloryfikowana. Środowiska skupione wokół PiSu niestety zachowały się niejako jakby posiadały 'monopol' na patriotyzm i zareagowały w dość specyficzny i krzywdzący moim zdaniem sposób, robiąc z tego aferę polityczną i stosując argumenty skrajnie emocjonalne. Jeszcze raz powtórzę : TAK dla promowania 'lokalnych' Zasłużonych, a głośne NIE dla sztucznie kreowanych bohaterów i autorytetów.

 

 Za kilka dni obchodzić będziemy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tych dniach narodowcy zapraszają na marsz do Warszawy. Dlaczego warto wybrać akurat tę ofertę?

Święto Niepodległości jest raz w roku. Towarzyszą mu liczne inicjatywy lokalne, imprezy i manifestacje. Wszystkie one od lat są przyćmione przez największą manifestację narodową - Marsz Niepodległości. W ten szczególny dzień warto poczuć dumę, wspomnieć historię naszego narodu, a także oddać pokłon naszym przodkom. To wszystko uczynić można właśnie podczas Marszu Niepodległości. Zapewniam, iż raz uczestnicząc w tak ogromnym i szczególnym pod względem atmosfery pochodzie, można nabrać nowego spojrzenia na niektóre codzienne sprawy, a co najważniejsze - uwierzyć w słowa : " Idzie nowe pokolenie, niesie Polsce odrodzenie ! " .

 

 Środowiska skupione wokół PiS w tym roku nie pójdą jednak z wami, gdyż planują swoje obchody w Krakowie. Jedno z tłumaczeń zakłada, że narodowcy są sterowani przez rosyjskie służby specjalne.

Nie warto komentować 'rewelacji' i 'plotek' na temat rzekomego sterowania czy finansowania Ruchu Narodowego przez Rosjan, Niemców czy przez inne podmioty , którym polskie interesy narodowe nie są na rękę. Co do 11.11. - być może część elektoratu PiS pojedzie do Krakowa, być może część zostanie tego dnia w domach. Ja jednak wierzę, iż mimo nagonki na Marsz Niepodległości, prawdziwi patrioci, niezależnie od sympatii partyjnych, wybiorą się właśnie do Warszawy. Udowodniliśmy w ostatnich latach, iż można zjednać ludzi wokół haseł patriotycznych, niepodległościowych czy wprost nacjonalistycznych. Apelujemy do Polaków, a w szczególności najbliższych nam Bydgoszczan, aby szyldy partyjne zostawili tego dnia w domach.

 

 Czy w waszej opinii, którakolwiek z partii politycznych obecnych na scenie poświęca należytą uwagę problemom ludzi młodych?

Na temat partii politycznych czy raczej partii parlamentarnych można by mówić wiele złego. Nie inaczej w sprawach polityki wobec młodego pokolenia, które przecież powinno być zawsze postawione w centrum uwagi. Można mnożyć przykłady, kiedy to młodzież czy ludzie, którzy dopiero uczą się jak funkcjonować w społeczeństwie, są pozostawieni sami sobie, bez kompletnej pomocy ze strony państwa, a nawet obarczeni dodatkowo ciężarami nałożonymi przez system . Młodzi ludzie nie mają często perspektyw, przez co decydują się na radykalne wybory takie jak wyjazd 'za chlebem' za granicę. Politycy nie mogą do takich sytuacji dopuszczać. Wobec zdegenerowanej klasy politycznej, która za nic ma problemy obywateli, trzeba szukać alternatywy lub spróbować taką alternatywę stworzyć samemu. Korzystając z okazji - w naszym kraju istnieje piękny zwyczaj wywieszania flagi narodowej w szczególne dla naszej historii dni. Pokażmy, iż pamiętamy i kochamy naszą ojczyznę - wywieśmy biało-czerwone barwy na jedenastego listopada !