Jesteś tutaj: Home

Na naszych oczach tworzy się nowa tradycja

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 01 listopad 2013 11:26

Z roku na rok czujemy coraz większą obywatelską potrzebę dbania o mogiły i miejsca pamięci zasłużonych dla naszych miast i ojczyzny postaci. Gdy jeszcze dwa lata temu byliśmy wstanie zrelacjonować każdą akcję, to w tym roku liczba tego typu inicjatyw wzrosła do tego stopnia, że byśmy mogli pisać tylko i wyłącznie o nich. Na naszych oczach tworzy się nowa tradycja obywatelska.

 

Nie tylko w naszym regionie przybywa liczba kwest, ale także pojawia się coraz więcej spontanicznych inicjatyw, że członkowie danego stowarzyszenia, czy środowiska, wybierają się w wolny dzień na jakiś cmentarz i tam podejmują społecznie prace fizyczne.

 

Taka sytuacja powinna cieszyć, bo udowadnia to, ze rośnie w nas jako społeczeństwie pewna świadomość obywatelskiego obowiązku. Już nie tylko żądamy, aby państwo lub samorząd podejmowało jakieś działania, ale sami bierzemy w wolnej chwili sprawy w swoje ręce.

 

Owszem, aby zacząć mówić o społeczeństwie obywatelskim, to przed nami jeszcze długa droga. Ważne jednak, że z roku na rok jest coraz lepiej.

 

Duża tutaj rola mediów, czy będą zachęcać mieszkańców do tego typu inicjatyw.  Niestety jednak, te póki co tego fenomenu nie chcą zauważyć i jak wynika z badań Instytutu Monitorowania Mediów, częściej w nich pojawiają się wzmianki o amerykańskim świecie duchów Halloween, niż o tradycyjnych – Wszystkich Świętych.