Jesteś tutaj: Home

Lenz: Mamy drugie bezrobocie w kraju od 20 lat

Napisane przez  Ł.R. / TVP Bydgoszcz Opublikowano w Regionalne wtorek, 29 październik 2013 13:52

W programie TVP Bydgoszcz ,,Polityka dla ludzi” pomiędzy gośćmi dyskusji doszło do dość gorącej dyskusji, gdy część bydgoskich polityków, głównie poseł Twojego Ruchu Łukasz Krupa, zarzucali rządzącej województwem Platformie Obywatelskiej, wspieranie wschodniej części województwa, kosztem zachodu, w tym Bydgoszczy.

 

Politycy zaczęli się przekrzykiwać, padały głośno zarzuty, że w kujawsko-pomorskim jest drugie co do wielkości bezrobocie w kraju (pod koniec września jak wynika z danych WUP Toruń było to 17,5%, przy średniej krajowej 13%, wyższe bezrobocie notuje tylko województwo warmińsko-mazurskie 20,4%).

 

Na co reprezentujący PO poseł Tomasz Lenz odpowiedział – Znajdujemy się na tej pozycji od 20 lat, co jest winą poprzednich rządów, w tym Prawa i Sprawiedliwości.

 

I tutaj się z panem posłem nie możemy zgodzić. W 2003 roku, gdy stopa bezrobocia w kraju wynosiła 17,7%, w kujawsko-pomorskim wynosiło ono 22,2%, była to jednak czwarta pozycja pod względem najwyższego wskaźnika, ze stratą zaledwie 0,1% do województwa dolnośląskiego. Gorsza sytuacja po za warmińsko-mazurskim, była także  zachodniopomorskim, czy lubuskim.

 

Obecnie dolnośląskie znajduje posiada wskaźnik bezrobocia na poziomie 12,8%, czyli poniżej średniej krajowej, zaś lubuskie 15,3%.