Jesteś tutaj: Home

Rok Portalu Kujawskiego, czyli bardzo wiele do zrobienia przed nami

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 październik 2013 13:14

Gdy przed rokiem inaugurował swoją działalność Portal Kujawski, dość dużo miejsca poświęciliśmy nakreślonej sobie przez nas misji społecznej. Gdy ocenimy jej realizację po roku działalności, należy rzecz, że jeszcze bardzo wiele pracy przed nami.

Portal Kujawski za obszar swojej głównej działalności postawił na Bydgoszcz, Inowrocław, mniejsze miasta powiatu inowrocławskiego oraz powiat nakielski. Czytelnicy z tych obszarów są naszą główna grupą docelową, choć staramy się poruszać problemy także innych powiatów z zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, jak i też  dotyczącej problematyki całego województwa.

 

Za naszą największą porażkę uważamy to, że nie udało się doprowadzić do rzeczowego dialogu pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem.  Rozwiązanie braku dialogu pomiędzy elitami politycznymi obu miast, wydaje się kluczowe dla rozwoju całego regionu. Zauważamy jednak duże opory pomiędzy politykami. Z tego powodu uważamy, że w najbliższym roku temu tematowi będzie trzeba poświęcać zdecydowanie więcej uwagi niż było to obecnie.

 

Ważne jest także budowanie relacji pomiędzy Bydgoszczą (największym miastem regionu o funkcjach metropolitarnych) a powiatami sępoleńskim czy nakielskim. Z roku na rok można zauważyć, że powstają coraz to większe relacje, w ostatnich miesiącach część gmin prowadziło z Bydgoszczą elementy wspólnej polityki. Patrząc jednak obiektywnie, nie można spocząć na laurach, gdyż wiele pracy przed nami.

 

Obywatelskość i młodzi w życiu publicznym

Portal Kujawski stara się przede wszystkim promować udział młodych w życiu politycznym. Cały czas można zauważyć podejście, że są oni w debacie publicznej traktowani mniej poważnie od starszych, bardziej doświadczonych działaczy. W pewnym sensie jest to naturalne zjawisko, gdyż doświadczenie zdobywa się latami. Ciężko jednak je zdobyć, gdy młodzi często są na marginesie.

 

Dostrzegamy także dość niepokojące zjawisko bierności społeczeństwa na sprawy publiczne. W naszej opinii ma to duży związek z tym, że szary obywatel chcąc coś zmienić musi się zmierzyć z wieloma kłodami, a często ostatecznie okazuje się to wszystko walką z wiatrakami.

Będziemy zatem podejmować w dalszym ciągu kroki, w celu oddania części władzy mieszkańcom, aby decydować mogli oni o sprawach ważnych dla wspólnoty gminnej, częściej niż raz na cztery lata, w czasie wyborów powszechnych.

 

W najbliższych dniach zainaugurujemy akcję społeczną, której celem będzie zmiana statutu Miasta Bydgoszczy, tak aby ułatwić zgłaszanie projektów obywatelskich. Przyjrzeć planujemy się także innym miastom regionu. Docelowo, chcemy ułatwić działalność publiczną przede wszystkim stowarzyszeniom. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że pewne zmiany mogą dać narzędzia dla populistów, wierzymy jednak, że w perspektywie długofalowej sprawi to, że będziemy bardziej dojrzałym w sprawach demokracji społeczeństwem.

 

Tożsamość

Na Portalu Kujawskim pojawia się coraz więcej publikacji poświeconych, często zapomnianym faktom, z lokalnej historii. Chcemy pokazać mieszkańcom regionu ich historię, o której nie mówi się za dużo w szkole, którą warto znać, aby poczuć swoją lokalną tożsamość. Historia Kujaw i Pałuk jest momentami tragiczna, jak było to chociażby jesienią 1939 roku, ale także pełna wielu sukcesów, do których zaliczyć można Powstanie Wielkopolskie, którego rocznicę będziemy niedługo obchodzić.

 

Przed rokiem uruchomiliśmy specjalny serwis poświecony historii tego powstania na naszych ziemiach. Prowadzimy już przygotowania, aby i w przy okazji kolejnej rocznicy przestawić naszym czytelnikom w ciekawej formie, ważne informacje poświecone tym wydarzeniom historycznym.

 

Kujawy są też ważnym miejscem, jeżeli mówimy o początkach  naszego państwa. Ważne wydarzenia miały tutaj miejsce także w czasie w czasie wojny polsko-krzyżackiej.

 


W planach na najbliższy rok planujemy przygotować także ofertę dla emigrantów. Dla mieszkańców naszego regionu, którzy z różnych powodów żyją w europie zachodniej. Według szacunków GUS jest to ponad 100 tys. osób.

 

Dziękujemy Państwu za dotychczasową współpracę. Cieszymy się, że duży procent osób odwiedzających nasz portal, są to powracający czytelnicy. Portal Kujawski nie jest związany z żadną grupą polityczną, co pozwala nam obiektywnie patrzeć na postępowanie przedstawicieli wszystkich partii. Powyżej przedstawione zostały założenia naszej polityki redakcyjnej, jedyny interes polityczny bowiem jaki realizujemy, to dotyczący przyszłości naszego regionu i jego mieszkańców, czyli naszych czytelników.