Jesteś tutaj: Home

Wydatkowanie środków europejskich przez samorządy z kujawsko-pomorskiego z poważnymi wątpliwościami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 14 maj 2024 18:24

Najwyższa Izba Kontroli zbadała wydatkowanie środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 przez mniejsze samorządy z naszego województwa. Stwierdzono szereg uchybień na etapie realizacji projektów przez poszczególne gminy. Dysponentem tych funduszy europejskich był Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Do kontroli wytypowano następujące samorządy: Ryńsk, Lisewo, Boniewo, Dragacz, Wielka Nieszawa, Lubanie, Bobrowo i Książki. Kontrolerzy NIK stwierdzili uchybienia we wszystkich kontrolowanych samorządach. Wystąpienia pokontrolne wskazują m.in. na naruszanie umów o dofinansowanie. W gminach Boniewo i Wielka Nieszawka, gdzie za środki europejskie instalowano instalacje fotowoltaiczne doszło do naruszenia prawa o zamówieniach publicznych. W Boniewie w trakcie realizacji projektu dochodziło do zmiany specyfiki zamówienia.

 

Do Wielkiej Nieszawski zarzutów jest najwięcej – 11 grudnia 2023 roku, czyli tuż przed ostatecznym terminem rozliczenia całej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, zakupiono sprzęt komputerowy na potrzeby Klubu Seniora, choć od marca w tym miejscu prowadzono zajęcia komputerowe z użyciem innego sprzętu. Według NIK zakup dokonany tuż przed zakończeniem realizacji projektu może skutkować zakwestionowaniem tego wydatku przez Instytucję Zarządzającą – w tym wypadku jest to Urząd Marszałkowski.