Jesteś tutaj: Home

Tyle pozostało po Restauracji Leśnej! O wąskotorówce będziemy pamiętać jednak dzięki oddolnej inicjatywie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 maj 2024 06:46

Budynek stacji kolejki wąskotorowej, który pełnił też funkcję restauracji, był do niedawna najbardziej wyrazistą pozostałością po kolejce wąskotorowej, która łączyła Bydgoszcz z Koronowem. Został on rozebrany jesienią w kontrowersyjnych okolicznościach. Za jakiś czas może powstać w tym miejscu zabudowa deweloperska.

Kolejka wąskotorowa została uruchomiona pod koniec XIX wieku, funkcjonowała do 1969 roku, bowiem okazała się mniej konkurencyjna od transportu autobusowego. Restauracja Leśna, bo tak zapamiętany został budynek w Smukale Głównej przez kolejne dziesiątki lat była jedynym elementem przypominający o tej kolejce. Nikt nie wpadł jednak, aby wpisać ją do ewidencji zabytków, a gdy przed rokiem taka inicjatywa wpisania się pojawiła, przywieziono buldożer i było już po sprawie. Tak wygląda to miejsce dzisiaj:

 

 

Tak natomiast wyglądał budynek w czerwcu ubiegłego roku, uwieczniony na naszym materiale:

 

Wąskotorówka ma nowe symbole

Jeszcze w 2021 roku z inicjatywy dr Marka Jeleniewskiego, od kilku dni radnego Rady Miasta, przy parafii pw. św Antoniego pojawiła się tablica ,,Czyżkówko” - to przywrócenie dawnych tabliczek przystankowych, co ma przypominać kolejnym pokoleniom, że w przeszłości taka kolejka jeździła.

 

Ten pomysł postanowili naśladować potem inni – podobna tabliczka z napisem ,,Smukała” stanęła na skrzyżowaniu ulic Koronowskiej i Opławiec. Ostatnio pojawiła się też tablica ,,Smukła Górna” obok wyburzonej Restauracji Leśnej.