Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz ma nowe muzuem. Otworzyła je Diecezja Bydgoska

Napisane przez  Stanisław Gazda / ObiektywnaBydgoszcz.pl / DlaMediow.eu Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 maj 2024 15:11
Bydgoszcz ma nowe muzuem. Otworzyła je Diecezja Bydgoska Fot: Stanisław Gazda

Ks. prałat Stanisław Kotowski przypomniał, że to były Ordynariusz Bydgoski, biskup Jan Tyrawa jest protoplastą otworzonego w środę Muzeum Diecezji Bydgoskiej. To on podpisał dekret powołujący do życia tę placówkę muzealną. Dekret ów zawiera m.in. takie słowa: „Całe wieki wytworzyły dzieła sztuki sakralnej, które potrzebują nieustannej troski, nie tylko po to, by je zachować od zniszczenia, ale także należycie przechowywać i konserwować oraz eksponować następującym po sobie pokoleniom”. I to jest właśnie istotą funkcjonowania tego muzeum – podkreślił ks. prałat Kotowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bydgoszczy.

 

Siedzibą muzeum jest niewielki budynek, znany w przeszłości jako przedszkole sióstr, biblioteka Instytutu Prymasowskiego czy siedziba Sądu Biskupiego. Obiekt przeszedł gruntowny remont i adaptację do celów muzealnych. Na pewno nie może się równać z muzeami diecezji o bardzo długim rodowodzie. Jego skromność wynika chociażby z tego, że dwudziestoletnie zasoby Diecezji Bydgoskiej są jeszcze ubogie (największym bogactwem i skarbem jest sąsiadująca z nim Katedra Bydgoska), ale wśród eksponatów da się odnaleźć „perełki”, które są unikatowe w skali całego kraju, a może nawet naszego kontynentu. I nie chodzi tu o tzw. Skarb Bydgoski, który póki co, z powodu odpowiednich środków do jego ochrony, oglądać można w pobliskim Europejskim Centrum Pieniądza.

 

Muzeum Diecezji Bydgoskiej składa się z trzech części – pierwsza dotyczy samej Katedry, eksponatów przechowywanych dotąd w skarbcu, ale szczególnie artefaktów pozyskanych podczas prowadzonych tu niedawno prac remonotowych i archeologicznych. Dotyczy też obchodzącej jublileusz 20-lecia powstania Diecezji Bydgoskiej.

 

 

 

Druga część dotyczy numizmatów (wśród nich replika rzadkiej monety 100 dukatów – nagrody za waleczność w bitwie pod Chocimiem – z Mennicy Bydgoskiej). Oryginalna moneta warta jest dzisiaj ponad 2 miliony dolarów! Jest też niezwykle rzadka moneta reala meksykańskiego czy pochodząca z Nowej Zelandii moneta w formie krzyża upamiętniająca 1050 rocznicę Chrztu Polski.

 

Trzecia część znajduje się na piętrze Muzeum Diecezji Bydgoskiej, gdzie są pomieszczenia poświęcone papieżowi Benetyktowi XVI, a wśród eksponatów m.in. oryginalna sutanna papieska, jego piuska, buty oraz zdjęcia – wszystko to stanowi testamentalny przekaz Ojca Świętego dla Fundacji Ratzingera przy Akademii Kujawsko-Pomorskiej.

 

Podczas otwarcia z udziałem władz różnych szczebli i zaproszonych gości, przedstawiciel dyrektora Archiwum Państwowego w Bydgoszczy podarował Muzeum Diecezji Bydgoskiej kopię dokumentu wystawionego przez papieża Bonifacego IX w 1401 roku, zatwierdzającego przywilej dla bydgoskiego klasztoru karmelitów.

 

 

Otwarcie Muzeum Diecezji Bydgoskiej poprzedziło jego poświęcenie przez Biskupa Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej Krzysztofa Włodarczyka, który wraz z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim, biskupem-seniorem Janem Tyrawą, zastępcą prezydenta Bydgoszczy Iwoną Waszkiewicz, Ewą Kozanecką i ks. prałatem Stanisławem Kotowskim dokonał przecięcia wstęgi.