Jesteś tutaj: Home

W sejmiku Bydgoszcz będzie mieć najsilniejszą reprezentację w komisji od kultury i dziedzictwa narodowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 maj 2024 06:06

Na zakończonej w miniony czwartek pierwszej sesji Sejmiku Województwa radni wybrali skład komisji merytorycznych oraz dokonali wyboru prezydiów. Pozwala to nam ostatecznie podsumować jak wygląda pozycja bydgoskich radnych wojewódzkich i układ sił w nowym Sejmiku Województwa.

Najważniejszą komisją jest Komisja Rewizyjna, w niej zasiądzie radny Łukasz Krupa. Przewodniczącym tej komisji jest radny Wojciech Jaranowski z Włocławka z PiS-u, zresztą jedyny przedstawiciel tej formacji w Komisji Rewizyjnej. Wygląda to nietypowo, że opozycja ma tylko jednego przedstawiciela, ale tak radni wybrali. Jaranowski musiał być przewodniczącym, bowiem ustawa wymaga, aby tej komisji przewodniczył przedstawiciel opozycji.

 

Najsilniejszą reprezentację Bydgoszcz ma w Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego – jej przewodniczącym został radny Jarosław Wenderlich z PiS, a wiceprzewodiczącym Łukasz Krupa z KO. Mamy zatem w pełni bydgoskie prezydium komisji.

 

Dość istotną komisją jest jak pokazały poprzednie kadencje Komisja Polityki Regionalnej, Rozwoju Województwa i Infrastruktury – na jej czele nadal będzie stał radny Tadeusz Pogoda z KO, ale wiceszefem został radny Radosław Kempiński PiS spod Bydgoszczy (z gminy Sicienko). W tej komisji zasiada też bydgoska radna Anna Niewiadomska KO.

 

W prezydiach komisji Bydgoszcz ma jeszcze reprezentację w Komisji Współpracy Międzynarodowej i Promocji Województwa – jej wiceprzewodniczącym został radny Marek Gralik PiS z Bydgoszczy oraz w Komisji Edukacji i Nauki, której wiceprzewodniczącą będzie Anna Niewiadomska.

 

Szefem opozycyjnego klubu PiS został wybrany Radosław Kempiński z Sicienka.

 

Podsumowując:

Bydgoszcz w nowym Sejmiku Województwa ma funkcję wicemarszałka województwa sprawowaną przez Zbigniewa Ostrowskiego, jest już natomiast nieobecna w prezydium sejmikowym. Jeżeli chodzi o komisję to – mamy jednego przewodniczącego Jarosława Wenderlicha w komisji kultury oraz czterech wiceprzewodniczących komisji.