Jesteś tutaj: Home

PiS z KO dogadał się nie tylko w powiecie inowrocławskim, ale np. też tucholskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 12 maj 2024 19:45

Sławę ogólnopolską zdobyła zawarta w powiecie inowrocławskim koalicja między samorządowcami wybranymi z list KO i PiS, wobec tych pierwszych wszczęto postępowanie o wyrzucenie z PO. Niemal nie mówi się już natomiast o powiecie tucholskim, gdzie w pewnym sensie również możemy mówić o egzotycznej koalicji.

Kwietniowe wybory w powiecie tucholskim wygrał komitet Gminy dla Powiatu, który uzyskał 6 mandatów. To trochę za mało, aby rządzić w 17 osobowej izbie. Drugi wynik uzyskał PiS z 4 radnymi. Oba te komitety mają już większość, postanowiono jednak zaprosić radnego Krzysztofa Dereszyńskiego do koalicji, jedynego wybranego z listy Koalicji Obywatelskiej oraz komitet Razem Dla Powiatu z dwoma mandatami..

 

Starostą tucholskim został Andrzej Urbański z Gmin dla Powiatu, wicestarostą Jerzy Kowalik z PiS, za poprzedniego wojewody Mikołaja Bogdanowicza jego doradca. W Zarządzie Powiatu zasiądzie też poprzedni starosta Waldemar Kierzkowski z Razem dla Powiatu.

 

Koalicji Obywatelskiej przypadło natomiast stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu, które objął wspomniany Krzysztof Dereszyński.

 

Dość nietypowo natomiast będzie wyglądała władza w największej gminie tego powiatu czyli Tucholi. Wybory tam wygrało Porozumienie Samorządowe dla Tucholi uzyskując 57% poparcia, co dało temu komitetowi wszystkie 15 mandatów radnych.