Jesteś tutaj: Home

Ekolodzy przegrywają w sądzie w sprawie terminalu Bydgoszcz-Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 kwiecień 2024 12:41

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy odrzucił skargę Bydgoskiego Forum Ekologicznego, które domagało się unieważnienia decyzji środowiskowej dla budowy terminalu Bydgoszcz-Emilianowo. Oznacza to, że pozostaje w obiegu prawnym decyzja środowiskowa z rygorem wykonalności i inwestycja może być kontynuowana.

Decyzję środowiskową wydał w lipcu 2023 roku wójt gminy Nowa Wieś Wielka porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Bydgoskie Forum Ekologiczne zaskarżyło tę decyzję podważając legitymację wójta do wydania decyzji środowiskowej, a także umocowanie spółki Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo do realizacji tej inwestycji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze badając skargę Bydgoskiego Forum Ekologicznego nie widziało podstaw do jej uwzględnienia.

 

Ekolodzy nie odpuścili i jesienią zaskarżyły sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skazując na podobne argumenty co w pierwszej skardze. Dzisiaj WSA również odrzucił tę skargę. Stronom przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydaje się bardzo prawdopodobne, że taka skarga trafi ze strony ekologów. W NSA na rozpatrzenie skarg kasacyjnych czeka się obecnie w praktyce ponad 1,5 roku.

 

Utrzymanie się w obiegu prawnym prawomocnej decyzji środowiskowej pozwala dalej kontynuować proces inwestycyjny. Jest to ważne, bowiem w najbliższych miesiącach będzie się ważyć rozdysponowanie środków europejskich, które mogłyby wesprzeć budowę terminalu Bydgoszcz-Emilianowo.