Jesteś tutaj: Home

Mamy obecnie jedne z najlepszych warunków żeglugowych w roku, ale prom nie pływa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 kwiecień 2024 00:30
Mamy obecnie jedne z najlepszych warunków żeglugowych w roku, ale prom nie pływa Fot: ZDW

W ostatnim czasie Wisła w okolicach Bydgoszczy wynosiła blisko 300 centymetrów – jak porównamy to z okresem funkcjonowania promu w ubiegłym roku (maj – październik), gdy przez sporo dni prom nie pływał z powodu zbyt niskiego stanu Wisły – są to wręcz warunki idealne. W marcu warunki wydawały się jeszcze lepsze. Póki co w tym roku przeprawa promowa nie ruszyła, a opinia publiczna właściwie zapomniała o tym, że przed rokiem zainaugurowano prom w tym miejscu.

Problemy dla funkcjonowania przeprawy promowej zaczynały się, gdy poziom Wisły spadł poniżej 190 cm. Trzeba się liczyć jednak z tym, że w maju Wisła może oscylować w tych granicach oraz w kolejnych miesiącach. Z opinii naukowej bydgoskiego UKW wynika, że problemy dla przeprawy pojawić się mogą też po przekroczeniu 720 cm, tylko tak wysokiego stanu – przekraczającego stan zagrożenia powodziowego – nie widziano już dawno.

 

Być może wzorem ubiegłego roku przeprawa ruszy w maju, ale może być to już po najlepszych warunkach hydrologicznych w tym roku. Takie traktowanie sprawy ogranicza rolę promu do atrakcji turystycznej w sezonie wiosenno-wakacyjnym, nie zawsze dostępnej z powodu zbyt niskiego poziomu rzeki – tylko to wprost pokazuje, że prom w żaden sposób nie służy rozwiązaniu problemów komunikacyjnych tej części regionu, gdzie brakuje przeprawy przez Wisłę.