Jesteś tutaj: Home

Bruski był najmocniejszy na Leśnym i w Śródmieściu, Schreiber na zachodzie miasta– czyli wchodzimy głębiej w wyniki wyborów

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 13 kwiecień 2024 08:17

Obwód wyborczy nr 18 z siedzibą przy ulicy Sardynkowej na Osowej Górze był chyba najbardziej wzorcowy w tych wyborach – prezydent Rafał Bruski uzyskał tutaj niecałe 53,5%, Łukasz Schreiber 27,7%, a Joanna Czerska-Thomas 13,8% - w przypadku ostatniej kandydatki to wynik o punkt procentowy wyższy niż ostatecznie. Pokazuje to, że rozpiętość w głosach kandydatów, w zależności od obwodów mocno się różni. Przełożyliśmy wyniki prezydenckie też na okręgi do Rady Miasta.

 

Zwycięzca tych wyborów Rafał Bruski najwyższe poparcie uzyskał (nie licząc obwodów zamkniętych) w obwodzie nr 79 przy ulicy Sielskiej w Fordonie – 68,4%, na drugim miejscu znalazł się obwód nr 131 na Karpackiej – 65,1%. Najsłabiej Bruski wypadł w obwodzie nr 167 przy Smoleńskiej, gdzie uzyskał tylko 29,71%.

 

Ulica Smoleńska, ale obwód 167 to z kolei bastion Łukasza Schreibera, który uzyskał tam 47,7%, na drugim miejscu znajduje się ulica Sielska w Fordonie, ale obwód 90 z 44% poparciem. Paradoksalnie Sielska w obwodzie nr 79 to też najgorszy obwód Schreibera 15,6%.

 

Jeżeli chodzi o Joannę Czerską Thomas to w obwodach otwartych najlepiej wypadła w obwodzie 175 przy ulicy Kościuszki uzyskują 17,9%. Najsłabiej na Piaskach przy ulicy Żeglarskiej w obwodzie nr 2, gdzie zagłosowało na nią zaledwie 4,74% wyborców.

 

W których okręgach kto był mocniejszy?

 

Okręg nr 1 – Osowa Góra, Jachcie, Piaski, Smukała, Opławiec, Miedzyń, Wilczak

Rafał Bruski – 51,4%

Łukasz Schreiber – 31,6%

Joanna Czerska-Thomas – 13,6%

Maja Adamczyk – 3,4%

 

Wyniki list:

Koalicja Obywatelska - 45,9%

Bydgoska Prawica – 32,3%

Trzecia Droga – 17,3%

Europejska Lewica - 4,5%

Widzimy tutaj najlepszy wynik Łukasza Schreibera i Bydgoskiej Prawicy która przeskoczyła nawet swojego kandydata na prezydenta. Ten okręg to też mocny wynik Trzeciej Drogi, znacznie wyższy od kandydatki na prezydenta. Prezydent Rafał Bruski w tym okręgu odnotował najgorszy ze swoich wyników, jednocześnie wyraźnie lepszy niż Koalicja Obywatelska.

 

Okręg nr 2 – Leśne, Bartodzieje, Bielawy, Śródmieście, Stare Miasto

Rafał Bruski – 54,1%

Łukasz Schreiber - 27,4%

Joanna Czerska-Thomas – 12,9%

Maja Adamczyk – 5,6%

 

Wyniki list:

Koalicja Obywatelska – 52,9%

Bydgoska Prawica – 27,7%

Trzecia Droga – 13,4%

Europejska Lewica - 6%

 

Ten okręg był najsłabszy dla Łukasza Schreibera i najsilniejszy dla Rafała Bruskiego. Z tego okręgu Joanna Czerska-Thomas kandydowała dodatkowo na radną, ale nie był to jej najsilniejszy okręg. Do Rady Miasta Czerska-Thomas otrzymała nieco ponad 9% wszystkich głosów - zatem więcej osób głosowało na nia na prezydenta niż na radną.

 

Okręg nr 3 – Fordon

Rafał Bruski – 54%

Łukasz Schreiber 28,5%

Joanna Czerska-Thomas 12,6%

Maja Adamczyk – 4,9%

 

Wyniki list:

Koalicja Obywatelska - 52,5%

Bydgoska Prawica – 29,1%

Trzecia Droga – 18,4%

Europejska Lewica nie zarejestrowała listy

 

W tym okręgu Trzecia Droga uzyskała najlepszy wynik – przy czym w tym okręgu wszyscy uzyskują co do zasady wyższe wyniki z powodu braku listy Europejskiej Lewicy. Joanna Czerska-Thomas ponownie znacznie poniżej wynikowi Trzeciej Drogi.

 

Okręg nr 4 – Błonie, Górzyskowo, Glinki

Rafał Bruski - 53,8%

Lukasz Schreiber – 28,8%

Joanna Czerska-Thomas – 12,4%

Maja Adamczyk 5%

 

Wyniki list:

Koalicja Obywatelska - 57,5%

Bydgoska Prawica – 28,7%

Trzecia Droga – 13,8%

Europejska Lewica - brak listy

 

W tym okręgu fenomenalny wynik uzyskała Koalicja Obywatelska, jest to jedyny okręg, w którym lista do Rady uzyskała wyraźnie wyższy wynik od prezydenta Rafała Bruskiego.

 

Okręg nr 5 – Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo

Rafał Bruski – 53,4%

Łukasz Schreiber – 29,2%

Joanna-Czerska—Thomas – 12%

Maja Adamczyk 5,3%

 

Wyniki list:

Koalicja Obywatelska - 53,5%

Bydgoska Prawica – 30%

Trzecia Droga – 11,4%

Europejska Lewica - 5,1%

 

W tym okręgu Trzecia Droga uzyskała najgorszy wynik, jest to jeden z dwóch okręgów, gdzie Bydgoska Prawica przekroczyła 30%.

 

 

Bruski wyraźnie lepszy od Koalicji Obywatelskiej, Czerska-Thomas słabsza od Trzeciej Drogi

Rafał Bruski uzyskał w tych wyborach o ponad 2,3 tys. głosów więcej niż popierająca go Koalicja Obywatelska, co oznacza, że pozyskiwał też wyborców głosujących do Rady Miasta na inne formacje. W przypadku Joanny Czerskiej-Thomas jest to o prawie 2,3 tys. głosów mniej niż wynik jej listy Trzeciej Drogi. Łukasz Schreiber w części okręgów wypadał słabiej od Bydgoskiej Prawicy, ale w części też lepiej, w praktyce uzyskał o nieco ponad 200 głosów mniej od BP.