Jesteś tutaj: Home

Klimatolodzy podsumowali 2023 rok. Jesteśmy blisko przekroczenia czerwonego alarmu!

Napisane przez  Ł.R. / IMiGW Opublikowano w Regionalne piątek, 12 kwiecień 2024 15:21
Niski poziom Wisły latem (Fordon) Niski poziom Wisły latem (Fordon)

W marcu ukazał się coroczny raport WMO State of the Global Climate 2023, z którego wynika, że był to najcieplejszy w historii, rekordy biły też stężenia gazów. Przyglądamy się omówieniu tego raportu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

W ubiegłym roku pobite zostały wszelkie rekordy w zakresie stężenia gazów cieplarnianych, temperatury powietrza, temperatury i zakwaszenia oceanów, wzrostu poziomu morza, ubytku pokrywy lodowej Antarktyki i topnienia lodowców. W niektórych przypadkach padły wartości wręcz „zatrważające”, a fale upałów, powodzie, susze, pożary i cyklony tropikalne wywróciły do góry nogami życie milionów ludzi, powodując wielomiliardowe straty w gospodarce światowej – piszą analitycy IMiGW.

 

Zawarte w 2015 roku Porozumienie paryskie wieńczące szczyt ONZ zakłada dążenie do tego, aby globalne ocieplenie klimatu względem okresu przedprzemysłowego nie przekroczyło 1,5 stopnia C. Według raportu SR15 przekroczenie tej bariery może poważnie zagrozić życie kilkuset milionów ludzi, w tym utrudnić dostęp do żywności i wody. Zakładano, że istnieje ryzyko przekroczenia tej granicy w dalszej przyszłości, gdy według omawianego raportu WMO State of the Global Climate 2023 w ubiegłym roku osiągnęliśmy już 1,45 stopnia C. Czyli jest już blisko tej czerwonej granicy.

 

Koncentracje dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu osiągnęły w 2022 roku rekordowe poziomy, a dane z poszczególnych punktów pomiarowych wskazują na dalsze wzrosty w 2023 roku. Stężenie CO2 jest obecnie o 50 proc. wyższe niż w epoce przedindustrialnej. Ponieważ czas życia tego gazu w atmosferze jest bardzo długi, temperatury powietrza będą rosły jeszcze przez wiele lat – wyjaśnia IMiGW - 2023 był najcieplejszym rokiem w 174-letnim zapisie pomiarowym. Średnia dziesięcioletnia wartość temperatury w latach 2014–2023 jest o 1,20±0,12 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1850-1900. Na całym świecie każdy miesiąc od czerwca do grudnia był rekordowo ciepły. Ten długoterminowy wzrost temperatury wynika ze zwiększonego stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze. Dodatkowym czynnikiem gwałtownego ocieplenia w latach 2022-2023 było przejście z fazy La Niña do El Niño w połowie roku 2023.

 

Dane z początku 2024 roku z unijnej agencji Copernicus wskazuja że rok bieżący może być również rekordowy, a to niezbyt pozytywna informacja.