Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-Pomorskie po 15 latach – Biała Księga

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 23 październik 2013 18:20

Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku wywołało niemalże w całym województwie duże emocje. Przegłosowano strategię rozwoju województwa. Politycy PO i PSL chwalą ten dokument, opozycja uważa, że jest to zbiór pobożnych życzeń. Do tego dochodzi oburzenie części bydgoskich środowisk zapisami o duopolu. W tym natłoku różnych opinii zapomniano jednak rzeczowo ocenić, jak województwo rozwijało się przez ostatnie 15 lat, jak zrealizowano poprzednie strategie dla kujawsko-pomorskiego.

Kilku  przedstawicieli opozycji wyraziło pogląd, że realizacja poprzednich strategii jest wielką porażką. Mimo, że w tym roku obchodzimy jubileusz 15-lecia, to zabrakło rzeczowej debaty podsumowującej dorobek tego okresu, a przede wszystkim nakreślające błędy, których powinniśmy się wystrzegać w przeszłości. Zamiast tego mieliśmy liczne festyny, które miały na celu pokazanie tego okresu jako sukcesu.

 

Gorzej sytuacja wygląda, gdy się jednak przyjrzymy różnym wskaźnikom. Pod koniec lipca bezrobocie w Polsce wyniosło 13,1%, w kujawsko-pomorskim było to 17,4%, czyli był to drugi najwyższy wskaźnik w Polsce.  Gdy jeszcze 10 lat temu byliśmy na poziomie dolnośląskiego, wyprzedzając cztery słabsze województwa.

 

Także Indeks Konkurencyjności Regionalnej UE: RCI 2013 stawia nas jako jeden z najsłabszych regionów całej Unii Europejskiej, z tendencja spadkową. Problemem staje się także coraz bardziej widoczny brak zrównoważonego rozwoju województwa.

 

W załączniku publikujemy Białą Księgę 15-lat województwa, która pokazuje, że kierunki rozwoju kujawsko-pomorskiego nie sprawdzają się. Jest to nasz głos w dyskusji, która się nie odbyła.

 

Biała Księga powstała co prawda jeszcze przed przyjęciem przez sejmik Strategii Rozwoju Województwa 2020+, dlatego opiera się o projekt tego dokumentu. W poruszanych przez nas materiach  żadne zapisy nie uległy jednak zmianom.