Jesteś tutaj: Home

Polska w NATO to swego rodzaju spełnienie tego o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Wyjątkowy konkurs w Braill-u

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 marzec 2024 17:21

Kolejny rok z rzędu pod naszym patronatem odbył się w bydgoskim zespole szkół im. Luisa Braille konkurs wiedzy o polskim państwie podziemnym. W tym roku zorganizowano go nie na początku marca, gdy przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ale 13 marca – dzień po 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Na rozpoczęciu konkursu przypomniano jednak, że Polska w rodzinie państw zachodnich, poza moskiewskimi wpływami – o to walczyli właśnie Niezłomni.

Tak jak co roku konkurs spotkał się z wysokim poziomem wiedzy uczestników. Dokładne miejsca czy daty, których większość z nas nie zna, dla młodych uczestników nie były żadnym problemem. W praktyce pierwszy raz nie mieliśmy jednego zwycięzcy, ale aż trzech.

 

Atrakcją dla uczestników i widowni było pojawienie – zresztą też już po raz kolejny – członków grupy rekonstrukcyjnej w strojach i replikami broni z okresu końcówki II wojny światowej i czasu aktywności grup partyzanckich. Konkurs tradycyjnie wsparł Instytut Pamięci Narodowej oraz Poczta Polska.