Jesteś tutaj: Home

Sejmik województwa przyjął strategie rozwoju zakładającej powstanie duopolu

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 październik 2013 13:24

Rozwój województwa kujawsko-pomorskiego w latach 2014-2020 będzie odbywał się w oparciu o lokomotywę rozwoju jaką będzie metropolia bydgosko-toruńska. Tak zdecydowali dzisiaj w większości radni sejmiku przyjmując Strategie Rozwoju Województwa 2020. Przeciwko byli tylko radni Prawa i Sprawiedliwości, którym nie podobały się zapisy dotyczące metropolitarności.

Przysługując się dyskusji można było odnieść wrażenie, że zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego nikt w sejmiku nie reprezentuje. Dyskusja owszem była momentami burzliwa, mówiono jednak o potrzebach wschodnich województw, dużo uwagi poświęcono także radioterapii we Włocławku.

 

Naszym zadaniem jest umiejscowieniem metropolii bydgosko-toruńskiej, w pośród najsilniejszych w kraju – mówił wprost Adam Stańczyk zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowana Przestrzennego i Regionalnego, który w imieniu marszałka referował projekt strategii .

 

Dziękuje państwu radnym za zaufanie, że pozwoliliście Zarządowi Województwa przygotować ten dokument – dziękował radnym marszałek Piotr Całbecki.

 

Radni SLD, którzy do tej pory byli główną opozycją wobec polityki marszałka Całbeckiego, tym razem dali mu mandat zaufania. Klub radnych SLD nie może w tej sytuacji nie poprzeć przedłożonego projektu, gdyż bylibyśmy niekonsekwentni w tym co robimy – odniósł się do woli współpracy jaka była w ostatnim czasie po stronie władz wojewódzkich radny Stanisław Pawlak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który w swojej wypowiedzi poruszył wiele problemów powiatów po wschodniej części województwa.

 

Powinniśmy sobie pierw odpowiedzieć na pytanie, jakie województwo chcemy mieć w 2020 roku. Czy ma być to model proponowany przez rząd model polaryzacyjno-dyfuzyjny, który zakłada głównie rozwój obszaru metropolitarnego, licząc potem, że ten dobrobyt dotrze także do mniejszych gmin. Czy może model proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość, który zakłada wyrównywanie różnic – krytykował główne założenia strategii radny Wojciech Jaranowski, który podobnie jak Pawlak mówił o problemach wschodnich powiatów. Stawiał jednak sprawę jasno - Nie jesteśmy przeciwni rozwojowi metropolii bydgosko-toruńskiej, ale nie chcemy, aby odbywał się on kosztem pozostałej części województwa.  Będzie odbywało się faworyzowanie pewnego obszaru. Długotrwałe marginalizowanie tych obszarów doprowadził do ich niedorozwoju. Nie weźmiemy odpowiedzialności za realizację strategii w takim kształcie.

 

Na co marszałek Piotr Całbecki odpowiedział - Przykro mi, że po dwóch latach współpracy, nie udało mi się państwa przekonać.

 

W głosowaniu za przyjęciem strategii głosowało 27 radnych, a 6 (PiS) było przeciw.

 

List jaki skierowało do radnych Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska nie zrobiło na nikim żadnego wrażenia, gdyż żaden z bydgoskich radnych nie zabrał nawet głosu.