Jesteś tutaj: Home

Tramwaje dla Bydgoszczy ostatnim wydatkiem województwa w kończącej się perspektywie Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 luty 2024 18:40
Tramwaje dla Bydgoszczy ostatnim wydatkiem województwa w kończącej się perspektywie Unii Europejskiej Fot: UMB

Rozliczanie projektów z perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 powinno zakończyć się do końca 2023 roku, w praktyce 28 lutego 2024 roku był dniem podpisania ostatniej umowy o numerze 3650, którą podpisano w bydgoskim ratuszu. Umowa zakłada dofinansowanie zakupu 40 nowoczesnych tramwajów PESA dla Bydgoszczy przez Unię Europejską w kwocie 21 mln zł.

O tym, że najprawdopodobniej w przyszłym roku z bydgoskich torowisk znikną stare i wysłużone tramwaje Konstalu pisaliśmy już jakiś czas temu – tak wynika bowiem z umów zawartych przez Bydgoszcz z PESA.

 

To ważna umowa, bo ekologiczny transport publiczny oznacza ochronę środowiska. Podpisując ją, ostatnią z 3 650 umów RPO, ostatecznie zamykamy program regionalny perspektywy 2014-2020. Bydgoszcz jest jego największym beneficjentem, mam tu na myśli nie tylko samorząd miasta, ale generalnie wszystkie działające w mieście podmioty, które zrealizowały swoje projekty dzięki dotacjom z RPO, w tym przedsiębiorców, którzy otrzymali bardzo silne wsparcie – mówił marszałek Piotr Całbecki po złożeniu podpisu.

 

Tramwaje, które dotyczy ta umowa zostały już przez Bydgoszcz zamówione, przyznanie dofinansowania z niewykorzystanych środków sprawi, że budżet Bydgoszczy wyda na nie mniej pieniędzy.