Jesteś tutaj: Home

Żeby zło dobrem zwyciężać nie wolno walczyć przemocą – wspomnienie błogosławionego Jerzego Popiełuszki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 19 październik 2013 16:23

Papież Benedykt XVI ogłosił trzy lata temu dzień 19 października jako wspomnienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, który został zamordowany 29 lat temu – 19 października 1984 ,przez aparat Służby Bezpieczeństwa.

Jest to postać szczególna dla naszego województwa. Ostatnią swą homilię ksiądz Popiełuszko wygłosił w dniu śmierci, 19 października 1984 roku w Bydgoszczy, w parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników na Wyżynach, do której przyjechał jako kapelan Solidarności.

 

12 września 1984 roku radziecki dziennik ,,Izwiestija” pisał – Ma się wrażenie, że nie czyta z ambony kazań, lecz ulotki napisane przez Bujaka. Zieje w nich nienawiść do socjalizmu. Wtedy zaczęły się właśnie nasilać ataki na kapelana robotników skupionych wokół Solidarności.  

 

Należy dać sobie sprawę z niesprawiedliwości i krzywdy jakie robi się narodowi polskiemu. W większości chrześcijańskiemu, który ateizuje się urzędowo za pieniądze wypracowane również i przez chrześcijan – mówił ksiądz Jerzy Popiełuszko w czasie homilii wygłoszonej 19 października w Bydgoszczy - Módlmy się, abyśmy w życiu na co dzień kierowali się sprawiedliwością. Zwyciężać zło dobrem to zachować wierność prawdzie (…)  Ludzie przyjdą z daleka, by słów prawdy szukać. Bo w ludziach jest naturalna tęsknota za prawdą. Musimy nauczyć się odróżniać prawdę od kłamstwa. Nie jest to jednak łatwe w czasach jakich żyjemy.

 

Błogosławiony ksiądz Popiełuszko nie bał się krytykować władzy -Jeżeli władza rządzi zastraszonymi obywatelami to obniża swój autorytet. Zubaża życie narodowe, kulturalne i wartości życia zawodowego. Troska wiec o męsko powinna leżeć więc w interesie władzy, jak i obywateli.

Żeby zło dobrem zwyciężać nie wolno walczyć przemocą – były to jedne z ostatnich słów jakie wypowiedział z ambony.

 

W drodze powrotnej do Warszawy, w miejscowości Górsk przed Toruniem został napadnięty przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (w tym miejscu stoi obecnie krzyż upamiętniający męczeństwo błogosławione). Kilka dni później w okolicach tamy we Włocławku wyłowiono zwłoki kapłana.

 

Po zmianach ustrojowych w Polsce, ksiądz Jerzy Popiełuszko otrzymał pośmiertnie wiele odznaczeń państwowych. 6 czerwca 2010 roku w Warszawie reprezentujący papieża Benedykta XVI abp. Angelo Amato ogłosił go błogosławionym. W tej uroczystości uczestniczyła delegacja władz województwa kujawsko-pomorskiego wraz z prezydentami Torunia i Włocławka.

 

 Kilka miesięcy temu sejmik naszego województwa uhonorował matkę zamordowanego księdza – Mariannę Popiełuszko honorowym obywatelstwem.