Jesteś tutaj: Home

Czy radni sejmiku mają świadomość co będą głosować?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 16 październik 2013 23:41

W poniedziałek sejmik wojewódzki ma przyjąć najważniejszy dokument planistyczny – Strategię Rozwoju Województwa 2020. Przygotowany projekt strategii, w swojej ideologii mówi, że Bydgoszcz i Toruń tworzą wspólny obszar funkcjonalny. Jeżeli sejmik przyjmie takie zapisy, to tylko potwierdzi urzędnikom na szczeblu centralnym, że te dwa miasta tworzą wspólną metropolię.

 

W realiach województwa kujawsko-pomorskiego opisane procesy wiążą się bezpośrednio z potencjałem Bydgoszczy i Torunia. Stan rozwoju funkcji metropolitalnych tych miast będzie determinował ich rolę i pozycję w stosunku do ośrodków krajowych i europejskich. Bez względu, czy potencjał obydwu miast pozwoli obydwu ośrodkom w większym stopniu tworzyć, czy tylko dyfundować rozwiązania globalne, niezbędne jest trwałe umiejscowienie duopolu bydgosko-toruńskiego wśród ośrodków krajowej metropolii sieciowej – czytamy w projekcie Strategii Rozwoju Województwa 2020.

 

Ten temat poruszany był w okresie konsultacji społecznych wiele razy. Urząd Marszałkowski tłumaczył, że tych zapisów nie można zmienić, gdyż tak wynika także z zapisów Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2033. Należy jednak zwrócić uwagę, że KPZK 2033 przygotowali urzędnicy w Warszawie w oparciu informacje jakie otrzymuje z naszego województwa, a dokładniej Urzędu Marszałkowskiego. Uwzględniając koncepcje duopolu w strategii wojewódzkiej dajemy sygnał, że chcemy, aby przyszła metropolia była oparta o duopol Bydgoszczy i Torunia.

 

Jak dobrze jednak wiemy, w naszym województwie są zdania dość mocno podzielone. W projekcie Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku, który nie jest zbytnio znany, z powodu małego zainteresowania nim mediów, mamy zapisy, że Bydgoszcz tworzy swój obszar funkcjonalny, w którym znajdują się np. gminy z powiatu nakielskiego, które w skład metropolii dwubiegunowej nie wejdą.

 

Należy pamiętać także, że o tym, że Bydgoszcz i Toruń tworzą osobne obszary funkcjonalne, mówią także naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

 

Opieranie rozwoju województwa o duopol  będzie dużym zagrożeniem dla gmin, które nie wejdą w skład przyszłej metropolii. Województwo nie będzie się rozwijać bowiem równomiernie, będziemy tworzyć bowiem na silę duopol, kosztem pozostałych powiatów.

 

Przyjęcie tych zapisów może skazać wiele powiatów na degradację w kolejnych latach. Ważne, aby mieli tę świadomość reprezentujący je w sejmiku radni.

 

 


Czy radni sejmiku mają świadomość co będą głosować? - Taka wątrpliwość zrodziła się we mnie, po rozmowach z częścią z nich.