Jesteś tutaj: Home

Ciemne chmury nad słynną kolejką wąskotorową ze Żnina

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne niedziela, 13 październik 2013 19:26

Łącząca Żnin z Gąsawą kolej wąskotorowa, jest jedną z bardziej znanych atrakcji turystycznych województwa kujawsko-pomorskie. Jej los jest jednak niepewny, a sytuacja wygląda dość poważnie, gdyż poinformowano nas,  że pracownicy dostali już wypowiedzenia umowy o pracę.

Większościowy udziałowiec Żnińskiej Kolei Powiatowe, warszawska spółka Kolej Wąskotorowa sp. z o.o. (posiada prawie 3/5 akcji) skarży się na współpracę z samorządami lokalnymi. Kością niezgody ma być kwestia dofinansowywania funkcjonowania kolejki wąskotorowej przez samorządy. Jak wyjaśnia większościowy właściciel, przedsięwzięcie to przynosi deficyt, a dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie kilku inwestycji. Samorządowcy natomiast skarżą się na zachowanie głównego właściciela.

 

Po około 20% udziałów w Żnińskiej Kolejce Powiatowej ma Urząd Marszałkowski oraz Starostwo Powiatowe w Żninie. Można odnieść wrażenie, że spółka Kolej Wąskotorowa liczy, że samorządowcy odkupią od niej wszystkie udziały.

 

Póki co,  procedura likwidacyjna została już rozpoczęta, więc jeżeli kolejka wąskotorowa ma zostać uratowana, to potrzebne są szybkie działania.