Jesteś tutaj: Home

Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 wrzesień 2023 10:50

Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

Maszyniści skupieni w związkach zawodowych domagają się podwyżki płac – po przeprowadzeniu referendum strajkowego związkowcy postawili ultimatum w postaci zawarcia porozumienia do poniedziałku 25 września. Udało się to ostatniego dnia ostatecznie osiągnąć – porozumienie zakłada podwyżkę na każdego pracownika w kwocie 800 zł. Polregio w komunikacie informuje, że rok 2023 jest rekordowy pod względem przewozów, stąd też kolej notuje rekordowe przychody, dlatego w dużej mierze z nich można sfinansować podwyżki, przy minimalnym udziale Samorządów Województw. W kujawsko-pomorskim takie porozumienie zawarto.

 

Tego porozumienia nie zawarły jedynie władze wspomnianych województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego, tam zatem 10 października mogą stanąć pociągi - Ze względu na odmowę dwóch Organizatorów Strona Społeczna jest uprawniona do przeprowadzenia bezterminowego strajku z zatrzymaniem pociągów włącznie – poinformowało Polregio.

 

W takiej sytuacji zagrożenia, że pociągi w kujawsko-pomorskim staną nie ma, dojść może jednak już do perturbacji na linii międzywojewódzkiej do Olsztyna.