Jesteś tutaj: Home

W Bydgoszczy 2 na 5 nauczycieli ma przynajmniej 50 lat, są powiaty w regionie, gdzie jest to prawie połowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 25 wrzesień 2023 00:37

W pierwszych tygodniach roku pojawiły się spore problemy kadrowe w policji, główną ich przyczyną było osiągnięcie przez wielu policjantów wieku emerytalnego, a sam zawód nie jest na tyle atrakcyjny, aby przyciągać chętnych. Podobna sytuacja może się pojawić wśród nauczycieli, w tym zawodzie od dawna nie brakuje narzekań na niskie zarobki, a to nie przyciąga młodych ludzi do pracy w szkołach.

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiadając na interpelacje posła Krzysztofa Gawkowskiego przedstawiło informacje na temat stanu kadrowego nauczycieli w województwie kujawsko-pomorskim, których we wrześniu oszacowano na ponad 14,8 tys., z wyróżnieniem nauczycieli, którzy ukończyli już 50 rok życia, czyli zbliżają się na emeryturę.

 

W Bydgoszczy pracuje około 5,1 tys. nauczycieli, ale 1952 ma już ponad 50 lat, zatem wskaźnik osób zbliżających się do emerytury jest dość spory. W powiecie inowrocławskim na 2222 nauczycieli 50-tkę ukończyło już 943, czyli tutaj mamy prawie połowę. Dość trudno wygląda też powiat sępoleński z 248 nauczycielami po 50-tce na 577 stanu ogólnego.