Jesteś tutaj: Home

Na Gdańskiej uruchomiono drugi bydgoski przystanek wiedeński

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 wrzesień 2023 10:23
Na Gdańskiej uruchomiono drugi bydgoski przystanek wiedeński Fot: ZDMiKP

W 2018 roku na przystanku tramwajowym przy ulicy Gdańskiej, na wysokości ulicy Chodkiewicza doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, gdy rozpędzony pojazd potrącił kobietę wysiadającą z tramwaju. Wtedy pojawiły się głosy o potrzebie zbudowania w tym miejscu przystanku wiedeńskiego. W tym tygodniu taki przystanek w tym miejscu został uruchomiony.

Główna zaleta przystanków wiedeńskich to zwiększenie bezpieczeństwa pieszych – takie rozwiązanie stosuje się w miejscach, gdzie pieszy, aby wsiąść do tramwaju musi przejść po jednym pasie jezdni. Przepisy ruchu drogowego są tutaj jednoznaczne – gdy zatrzymuje się tramwaj obszar wyznaczony na przystanek jest wyłączony z ruchu, a wjazd na tę przestrzeń to poważne wykroczenie. Sytuacja z 2018 roku pokazała, że nie zawsze przepisy wystarczą.

 

Konstrukcja przystanku wiedeńskiego zakłada podniesienie jezdni na przestrzeni przystanku, przez co kierowca widzi przeszkodę, która ułatwia zatrzymanie się. Pierwszy przystanek typu wiedeńskiego w Bydgoszczy powstał w 2019 roku przy Placu Teatralnym (ulica Focha). Trzeci jest w drodze, bowiem naprzeciwko oddanego teraz przystanku przy Gdańskiej, powstaje drugi dla tramwajów jadących w kierunku centrum Bydgoszczy.

 

ZDMiKP ma w planach kolejne przystanki wiedeńskie przy ulicy Gdańskiej, pierwotnie chciano zlecić kilka naraz, ale oferty w przetargach były zbyt wysokie.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica