Jesteś tutaj: Home

Połowa Polaków wspiera pożytek publiczny 1%

Napisane przez  Ł.R. / Radio TOK FM Opublikowano w Regionalne piątek, 04 październik 2013 16:48

11,5 mln Polaków rozliczając się z podatku dochodowego za rok 2012, zdecydowała o przekazaniu 1% podatków na organizacje pożytku publicznego. Stanowi to 44% ogółu podatników. W naszym regionie w ten sposób wsparto kilka ważnych dzieł.

 

To jest bardzo ogólny przykład budżetu partypacyjnego – mówił w dyskusji radia TOK FM Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych -  Obywatele decydują, gdzie przeznaczamy nasze wspólne pieniądze.

 

Na organizacje pożytku publicznego Polacy przekazali zatem ponad 480 mln zł – Powinniśmy wciąż przekonywać podatników do przekazywania tych pieniędzy OPP, a przede wszystkim do robienia tego świadomie – wyjaśniała w audycji Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców, która uważa, że 1% podatków powinien być siłą napędową dla rozwoju III sektora w Polsce.

 

Niecałe 21 mln zł przekazano na podstawie deklaracji złożonych do Izby Skarbowej w Bydgoszczy, która obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. Co w skali 16 województw daje 8 pozycję. Ponad 100 mln zł pochodziło z województwa mazowieckiego.

 

Największe wsparcie z tytułu 1% uzyskała Fundacja Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą” ponad 117 mln zł. Regionalne OPP uzyskały już jednak znacznie mniejsze wsparcie. W przypadku fundacji ,,Wiatrak” było to ponad 188 tys. zł, Fundacja Arka Bydgoszcz ponad 55 tys. zł, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaś otrzymało kwotę nieprzekraczającą 11 tys. zł.  40 tys. zł przekazano także na społeczny komitet budowy gimnazjum i szkoły podstawowej pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy.  Zaś kwotą prawie 22,5 tys. zł wsparli podatnicy odbudowę fontanny ,,Potop”. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy zebrało zaledwie 1 tys. zł i 209 zł.

 

Inowrocławskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Uszkodzeniem Mózgu wsparli podatnicy na kwotę prawie 30 tys. zł.