Jesteś tutaj: Home

W 2060 roku najprawdopodobniej będziemy tylko 1,5 mln województwem. Bydgoszcz skurczyć może się aż o jedną trzecią

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 07 wrzesień 2023 14:47

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że bieżący rok pierwszy raz województwo kujawsko-pomorskie zakończy z populacją poniżej 2 mln. Zaprezentowana kilka dni temu przez GUS prognoza zakłada, że 2060 roku będziemy mieli zaledwie 1 mln i 359 tys. mieszkańców. Najbardziej zmniejszyć miałaby się populacja Bydgoszczy, aż o 31,1% w stosunku do danych z końcówki 2022 roku.

 

Gdy na szybko sobie przeliczymy te dane, to w 2060 roku prognoza sugeruje, że Bydgoszcz będzie liczyć niecałe 230 tys. mieszkańców. W Toruniu to zjawisko postępuje wolniej, ale prognoza mówi o populacji poniżej 150 tys. Według scenariusza dla kraju populacja Polski spadnie do nieco ponad 30 mln.

 

Przedstawione dane dotyczą scenariusza umiarkowanego, GUS kierując się wytycznymi ONZ opracował bowiem jeszcze scenariusz pesymistyczny, gdzie Polaków może być zaledwie 26 mln i optymistyczny mówiący o nieco ponad 34 mln populaji.

 

- Na pewno jest to sytuacja alarmujące. Trzeba to mówić głośno – komentuje te dane prof. Daniela Szymańska z Polskiej Akademii Nauk, pracująca również na toruńskim UMK. W jej opinii znając te prognozy możemy zidentyfikować wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć – To nie są problemy, ale to są dla mnie wyzwania.

 

Zdaniem profesor Szymańskiej pokazuje to chociażby, iż czekają nas wyzwania związane z utrzymaniem systemu społecznego, bowiem o ile dzisiaj osoby w wieku powyżej 65 roku życia (czyli zgodnie z prawem emeryci) stanowią 20% populacji kujawsko-pomorskiego, to w okolicach 2060 roku ten wskaźnik zbliży się już do 35%. Więcej będzie osób w wieku nieproduktywnym niż w wieku produkcyjnym.

 

Prognozy mogą się zmieniać

Nie są to pierwsze prognozy wieloletnie opracowane przez Główny Urząd Statystyczny. Co kilka lat są one aktualizowane, bowiem pojawiają się nieprzewidziane zdarzenia, takim była pandemia COVID-19, która w latach 2020 i 2021 znacznie zwiększyła liczbę zgonów.

 

Poprzednie prognozy również wykazywały długofalowy spadek populacji, co wynikało głównie z mniejszej ilości urodzeń. Jak spojrzymy na tą najnowszą prognozę i porównamy z opracowaniami sprzed kilku lat to jest ona bardziej pesymistyczna.. Jak przyznała prof. Szymańska – Obserwowane od lat 90. zjawiska znaczni się nasiliły.

 

Szczególnie widoczne jest to w kwestii spadku urodzeń.

 

W województwie kujawsko-pomorskim wzrost populacji obserwuje się jedynie w powiatach bydgoskim i toruńskim ziemskich. W przypadku powiatu bydgoskiego jest to prognozowany do 2060 roku wzrost o prawie 12%.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica