Jesteś tutaj: Home

Na Wyspie Młyńskiej znaleźć można tabliczki zakazujące wstępu psom. Są wątpliwości prawne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 07 wrzesień 2023 00:07

Gdy jesienią 2010 roku oddawano do użytku zrewitalizowaną Wyspę Młyńską prezydent Konstanty Dombrowicz wydał zarządzenie (z dnia 29 września 2010 roku) w sprawie zakazu wstępu psów na Wyspę Młyńską. Zarządzenie straszyło właścicieli psów grzywną. Ta decyzja została odebrana jako kontrowersyjna, w rezultacie pod koniec października Rada Miasta uchwaliła utratę mocy przez zarządzenie ówczesnego prezydenta.

 

Za prezydenta Rafała Bruskiego można powiedzieć, że te zasady zostały zliberalizowane, bowiem psom ograniczono jedynie dostęp do trawników, plaży oraz placu zabaw. Takie ograniczenia wprowadza uchwała Rady Miasta z 27 kwietnia 2011 roku. Ten akt prawny nie zawiera już jednak sformułowań o grożącej grzywnie.

 

Czy Rada Miasta może jednak wprowadzać ograniczenia dla psów?

W lutym 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż przepisy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewidują możliwości wprowadzenia zakazów wstępu do przestrzeni uznawanych za publiczne dla zwierząt. Nieco wcześniej wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że tego typu zakazy to zbyt daleko idąca ingerencja w swobodę poruszania się. Zatem z orzecznictwa wynika, że Rada Miasta nie ma kompetencji ustawowych, do nakładania tego typu zakazów. Zdaniem prawników takie tabliczki należy traktować jako prośbę władz miasta, aby psy nie wchodziły na trawnik, ale już nie jak prawo stanowione.

 

Zwróciliśmy się do ratusza z prośbą o odniesienie oraz rozważenie ewentualnego usunięcia tabliczek.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica