Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju polskiego lotnictwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 sierpień 2023 16:57

Dzisiaj najważniejsze polskie myśliwce bojowe są serwisowane w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych, dzieje polskiego lotnictwa z Bydgoszczą związane są jednak od początku. W piątek przy Pomniku Lotników na Błoniu odbyły się bydgoskie obchody Święta Lotnictwa Polskiego – święto to przypada 28 sierpnia.

Święto to zostało ustanowione w 1993 roku na pamiątkę zwycięstwa w międzynarodowych zawodach Challenge 1932 w Berlinie polskiej załogi z pilotem płk. Franciszkiem Żwirko i pilotem inżynierem Stanisławem Wigurą.

 

 

- W bieżącym roku przypada 105-ta rocznica utworzenia polskiego lotnictwa wojskowego, którego początki nierozłącznie wiążą się z pierwszym lotem bojowym polskiego samolotu, który odbył się 5 listopada 1918 roku, jednocześnie utworzono wtedy dowództwo wojsk lotniczych. Historia polskiego lotnictwa pisana przez dziesięciolecia napawa dumą i satysfakcją. Był to okres wielkich wyzwań i pionierskich dokonań – mówił podczas uroczystości dowódca 22. ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy płk. Robert Jedliczko – Geneza lotnictwa wojskowego wiąże się z powstaniem niepodległego państwa polskiego po I wojnie światowej.

 


 

 

 

 

Uroczystości w Bydgoszczy organizowane są co roku, jak przypomniał poseł Jan Szopiński, Bydgoszcz odgrywała ważną rolę dla rozwoju polskiego lotnictwa – Bydgoszcz na mapie lotniczej naszego kraju zajmowała i zajmuje należne jej miejsce. Dzisiaj za pośrednictwem 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania, a kiedyś dzięki tym, którzy dzisiaj są kombatantami, a którzy byli w lotnictwie wojskowym w Bydgoszczy, rozwijali 3. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, rozwijali 2. Bazę Lotnictwa, rozwijali lotnictwo wojskowe w Bydgoszczy, dzięki którym Bydgoszcz mogła być dumna, że jest stolicą polskiego lotnictwa.

 

Szopiński przypomniał także, że płk. Franciszek Żwirko zanim odniósł sukces w Berlinie, kończył szkołę lotniczą w Bydgoszczy. Absolwentem bydgoskiego lotnictwa jest też płk. Stanisław Skarżyński, który w 1933 roku jako pierwszy Polak przeleciał Atlantyk. Skarżyński zginął w czerwcu 1942 roku pilotując brytyjski bombowiec, wracając z misji bombardowania niemieckiej Bremy.

 

Ważnym elementem obchodów było odczytanie apelu poległych dedykowanego pamięci wszystkich polskich pilotów, po którym kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową. Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów.

 

Pamiętano o wszystkich bydgoskich jednostkach

Po obchodach przed Pomnikiem Lotników, część uczestników udała się na ulicę Schulza, aby złożył kwiaty pod pomnikiem zatytułowanym ,,Bydgoszczanie – Jednostki Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej są i będą z Wami”, obelisk oddaje hołd nieistniejącym już jednostką lotnictwa wojskowego w Bydgoszczy: 2 Brygady Radiotechnicznej (rozformowanej w 2008 roku), 3 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego (rozformowanego w 1988 roku), 2 Bazy Lotniczej ,,Bydgoszcz” (rozformowanej w 2010 roku), 2 Węzła Łączności (rozformowanego w 2007 roku), 2 Eskadry Lotnictwa Transportowo-Łącznikowego (rozformowanej w 2010 roku) oraz 49. Polowym Warsztatom Lotniczym (rozformowanym w 2011 roku). Na tablicy są wymienione też istniejące jednostki: 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania, 2 Rejon Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

 

 

 

Nie wszyscy uczestniczyli w tej części, bowiem te jednostki dla części polityków budzą kontrowersje, bowiem zostały zawiązane w czasach PRL-u.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica