Jesteś tutaj: Home

Blisko 2 mld zł jeszcze nie rozliczyliśmy z Unią Europejską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 sierpień 2023 00:40

Województwa łódzkie i kujawsko-pomorskie najwolniej wdrażają środki europejskie z kończącej się perspektywy finansowej 2014-2020 (z rozliczeniem do końca 2023 roku), czasu pozostało już jednak bardzo niewiele, bowiem zbliżamy się do dnia 31 grudnia , a do tego dnia co do zasady wszystko powinno być rozliczone. Z danych ministerstwa na 30 czerwca wynika, że w kujawsko-pomorskim nierozliczone z Brukselą było 1,85 mld zł.

Wskaźnik rozliczenia alokacji dla województwa kujawsko-pomorskiego to 79%, gorzej wypada tylko województwo łódzkie z 78% rozliczeniem alokacji. Średnia dla województw wynosi natomiast 84% alokacji, prymusem jest województwo lubelskie z 93% rozliczenia alokacji.

 

8 lat temu nie zdążyliśmy

Poziom wydatkowania alokacji województwa kujawsko-pomorskiego monitorujemy od 2016 roku, po tym gdy nie udało się wszystkie rozliczyć do końca 2015 roku, na szczęście polskiemu rządowi udało się wynegocjować wydłużenie terminu na rozliczenie. Wówczas z danych z maja 2015 roku wynikało, że nie złożyliśmy nawet wniosków na całą alokację, wolne było ponad 300 mln zł. Na dzisiaj mamy zawarte umowy na dofinansowanie na 100% alokacji, pod tym względem sytuacja jest zatem lepsza.

 

Z drugiej jednak strony przed 8 laty na 7 miesięcy przed terminem rozliczenia brakowało nam do rozliczenia około 680 mln zł, dzisiaj jest to ponad 1,8 mld zł, zatem kwota znacznie wyższa. Bez wątpienia najbliższe tygodnie będą kluczowe.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica