Jesteś tutaj: Home

W poniedziałek głosowanie wojewódzkiego Audytu Krajobrazowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 24 sierpień 2023 14:32

Jeszcze niby mamy okres wakacyjny, w poniedziałek Sejmik Województwa ma podjąć jednak bardzo ważną uchwałę, nad którą od kilku lat prowadzono prace – mowa o Wojewódzkim Audycie Krajobrazowym. Wstępny projekt budził sporo emocji, krytykowała go m.in. Rada Miasta Bydgoszczy, były bowiem obawy, że dość reskrykcyjne zapisy planu będą blokowały możliwość rozwoju terminalu Bydgoszcz-Emilianowo oraz blokować rozwój Bydgoskiego Parku Przemyslowo-Technologicznego.

Negatywne stanowisko bydgoski samorząd podjął przed wakacjami, ale 2022 roku, poparły je też Rada Miejska w Solcu Kujawskim oraz Rada Gminy Nowej Wsi Wielkiej. W międzyczasie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku zaprezentowała koncepcję Parku Przemysłowego Emilianowo. Wojewódzcy planiści nie zgodzili się z oczekiwaniem bydgoskiego samorządu (tłumacząc to kwestiami prawnymi), aby całkowicie znieść krajobraz priorytetowy na tym obszarze, natomiast w toku konsultacji społecznych wprowadzono na tym obszarze daleko idące odstępstwa. W bydgoskiej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej słyszymy, że to rozwiązanie jest satysfakcjonujące. Można mówić zatem o pewnym kompromisie.

 

Również w przypadku oczekiwań Pomorskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej nie dokonano zmiany granic krajobrazów chronionych, jedynie zgodzono się złagodzić rygory. Czy to wystarczy, aby projekt Parku Przemysłowego Emilianowo miał szansę zostać zrealizowany? Kluczowa jest interpretacja, dlatego to rozstrzygnie się na dniach.