Jesteś tutaj: Home

Przed wojną szczególną rolę we wspomnienie Bitwy Warszawskiej odgrywała ta figura Matki Bożej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 sierpień 2023 00:06
Figura odnowiona w 2018 roku Figura odnowiona w 2018 roku

Dzisiaj wspominamy rocznicę Bitwy Warszawskiej, obchodząc ten dzień jako Święto Wojska Polskiego. Podczas obchodów 10-tej rocznicy Bitwy Warszawskiej w Bydgoszczy, 15 sierpnia 1930 roku na cmentarzu Nowofarnym odsłonięto szczególną figurę poświęconą Matce Bożej Królowej Korony Polskiej. Była ona szczególnym symbolem Bitwy Warszawskiej w Bydgoszczy, niedawno dzięki wsparciu bydgoszczan i gości naszego miasta udało się ją odnowić.

Zacząć trzeba od tego, że figura z cmentarza Nowofarnego dzisiaj może być uznawana za szczególny symbol i zabytek, jest bowiem jedną z niewielu, a chyba najbardziej symboliczną, które przetrwały II wojnę światową. Niemieccy barbarzyńcy wkraczając do Bydgoszczy w 1939 roku zniszczyli m.in. pomnik Henryka Sienkiewicza, figurę Chrystusa Zbawiciela z Placu Poznańskiego (obie zrekonstruowano, choć w przypadku Sienkiewicza jest to dalekie od pierwowzoru) oraz wiele innych polskich symboli. Figura Matki Bożej Królowej Korony Polskiej jakimś cudem się uchowała.

 

Wróćmy jednak do 15 sierpnia 1930 roku, tego dnia w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą eucharystię w 10-tą rocznicę Cudu nad Wisłą, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią.

 

 

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

- Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

 

Tamtego dnia odbyła się też uroczystość w szkole podchorążych, promocji 74 uczniów.

 

Odnowiona figura

Figura przetrwała lata wojny, później PRL-u, ale z biegiem lat zaczęła ulegać degradacji. W 2018 roku przeszła ona renowację, środki na nią zebrano w ramach kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy na ratowanie zabytkowych bydgoskich nekropoli.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica