Jesteś tutaj: Home

Niezbyt widoczny w Polsce jubileusz 25-lecia współpracy partnerskiej z Perth

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 sierpień 2023 00:58
Wiceprezydent z provostem Perth Wiceprezydent z provostem Perth Fot: Perth and Kinross Council

Ze szkockim miastem Perth Bydgoszcz łączy jedna z dłużej realizowanych współpracy partnerskich, w tym roku wypada 25-lecie tej współpracy. W Perth główne uroczystości odbywały się na początku czerwca, w Bydgoszczy jak na razie nie ma planów na większe obchody, a już jesteśmy w drugim półroczu.

Szkoci swoje obchody jubileuszu zorganizowali w dniach 8-12 czerwca, gościła wówczas w Szkocji kończąca swoje urzędowanie wiceprezydent Maria Wasiak. Przeglądając komunikaty z miasta Perth można zauważyć że najważniejsze dwa elementy tych obchodów to przyjęcie w Hotelu Salutation 9 czerwca. Natomiast 10 czerwca w dużym parku publicznym North Inch provost (najwyższy przedstawiciel władz samorządowych) Xander McDade wraz z wiceprezydent Marią Wasiak posadzili wspólnie drzewo z tablicę upamiętniającą zawarcie w 1998 roku przez Bydgoszcz i Perth umowy parnterskiej. Z mediów spółecznościowych wynika, że provost McDade wziął udział też w odbywającej się dzień wcześniej kolacji z udziałem konsulów generalnych Polski i Ukrainy, co może pokazywać, że dla władz Perth współpraca z Bydgoszczą jest ważna.

 

Współpraca partnerska między tymi miastami została zawarta dokładnie 9 maja 1998 roku. Jak informują na swojej stronie internetowej władze Perth and Kincross (pełna nazwa samorządu) związki tego miasta z Polską są dużo dłuższe, bowiem po II wojnie światowej zamieszkało w nim wielu polskich żołnierzy, którzy nie chcieli wracać do komunistycznego kraju, w ten sposób wykształciła się silna Polonia. W 2012 roku w Perth odsłonięto kamienny herb Bydgoszczy.

 

Tygodniowe przygotowania, bez planów bydgoskich uroczystości

O potrzebie zorganizowania jubileuszu 25-lecia współpracy z Bydgoszczą radni Perth zdecydowali już pod koniec stycznia, zatem były to długo planowane obchody. Szkockie media informując o decyzji radnych spekulowały, że być może również w Bydgoszczy będą obchody, co będzie okazją do wizyty młodego provosta Xandera McDade nad Brdą.

 

Z naszych informacji wynika, że na dzisiaj nie ma jednak planów na goszczenie McDade w tym roku.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica