Jesteś tutaj: Home

Po Bydgoszczy z dużych polskich miast poruszamy się prawie najszybciej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 sierpień 2023 00:37

Oponeo wraz z twórcami aplikacji Yanosik zaprezentowało po raz siódmy ,,Ranking miast przyjaznych kierowcom”, w którym Bydgoszcz pierwszy raz z miast powyżej 300 tys. mieszkańców znalazła się na podium, zajmując trzecie miejsce. Od 2021 roku przebyliśmy drogę od 7 miejsca.

Mocne atuty Bydgoszczy to na pewno średnia prędkość poruszania się, co w pewnym sensie pokazuje, że mamy jeden z mniejszych problemów z korkami, a także stosunkowo niskie opłaty za parkowanie, autorzy rankingu szacują, że mamy najtańsze ceny ubezpieczenia OC. Za jeden z największych minusów trzeba natomiast wskazać ceny paliw, które są zróżnicowane w Polsce geograficznie. Mamy też jedną z niższych dostępności stacji ładujących pojazdy elektryczne.

 

W dni robocze 2022 roku w centrum Bydgoszczy średnia prędkość poruszania się wyniosła 29 km/h, poza centrum 39 km/h – są to wartości nieco niższe niż rok wcześniej, ale na tle kraju zajmujemy ex aequo drugie miejsce, wyżej wypada tylko Lublin, trzecia jest Warszawa. Rok temu Bydgoszcz i Gdańsk pod względem prędkości były trzecie, zatem udało się przeskoczyć stolicę.

 

Uśredniona cena parkowania w Bydgoszczy to według rankingu 3,90 zł za godzinę, nieco tańszy jest Szczecin i Lublin, w pozostałych miastach jest to przedział od ponad 4 zł do blisko 6 zł. Zajmujemy w tym zestawieniu trzecie miejsce.

 

Średnio najtańsze ubezpieczenia z dużych miast kupić można było w Bydgoszczy i Krakowie – po średnio 362 zł, to również najtańszy wskaźnik.

 

Największy problem dotykał cen paliw – tutaj zajęliśmy dopiero 6 lokatę, średnia cena bezołowiowej benzyny PB najtańsza była w Szczecinie średnio 6,57 zł, w Bydgoszczy musieliśmy już płacić 6,66 zł, czyli o średnio 9 groszy więcej. Diesel najtańszy był w Gdańsku po 7,83 zł, w Bydgoszczy po 7,88 zł.

 

Ranking miast przyjaznym kierowcom wygrał Gdańsk przez Krakowem i trzecią Bydgoszczą.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica