Jesteś tutaj: Home

Rewolucja przemysłowa przyniosła też choroby cywilizacyjne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 sierpień 2023 16:18

Szacuje się, że połowa Polaków przynajmniej kilka dni w roku doświadcza problemów z zaśnięciem, Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż co trzecia dorosła osoba na świecie ma problemy z bezsennością. W szukaniu metod leczenia bezsenności służyć będzie otwarte kilka tygodni temu Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O przyczynach występowania tych zaburzeń mówi pracownik Centrum zajmujący się badaniem snu dr Tadeusz Pracki.


Jak już wskazywaliśmy w naszej wcześniejszej publikacji w ramach Centrum Pomocy Psychologicznej UKW powstało nowoczesne centrum badań, gdzie osoba z zaburzeniami snu może się przespać na specjalnym łóżku, a w rym czasie naukowcy za pomocą czujników zbiegają parametry, które mają im pomóc w skuteczniejszej walce z bezsennością.

 

 

Zdaniem doktora Tadeusza Prackiego problem bezsenności zaczął się w czasie rewolucji przemysłowej, gdy wynaleziono sztuczne światło, czyli elektryczność - Rozwija się niesamowicie przemysł metalurgiczny i hutniczy, ten przemysł jak zostanie rozpalony to żeby go wygasić trzeba około tygodnia w związku z tym praca musi być dzień i noc – wskazuje dr Pracki na powstanie trzyzmianowego dnia pracy - Człowiek nie był przyzwyczajony do tego rytmu pracy, był przyzwyczajony, że kiedy robi się jasno, kiedy symbolicznie kogut zapieje wstaje, a wieczorem robi się ciemno i idzie spać. Zaczyna nam się wszystko rozregulowywać.

 

Według badacza wpływ na to wszystko ma też stres, który uniemożliwia zasypianie - Pełno stresów, pełno problemów i zaczyna się dramat. Wydawało się, im jesteśmy bogatsi, przez to szczęśliwsi, ale to tak niestety nie idzie.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica