Jesteś tutaj: Home

PiS chce wydłużyć czas na wymianę bezklasowych kotłów grzewczych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 07 sierpień 2023 00:14

Zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego od 1 stycznia nie będzie wolno eksploatować pozaklasowych kotłów grzewczych. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości wniósł projekt zmieniający uchwałę, aby ten termin wydłużyć do 1 stycznia, ale 2026 roku, czyli dać dodatkowe dla lata na wymianę. Radni PiS-u argumentują to niskim procentem wymiany pieców oraz skutkami wojny na Ukrainie.

- Mamy informację, ze mieszkańcy, którzy są zobowiązani do wymiany kotłów zrobili to w 20-30% - mówił na konferencji prasowej przewodniczący klubu Michał Krzemkowski – Nie są oni świadomi tego, że za kilka miesięcy przyjdzie do nich Straż Miejska. Nie ma powszechnej wiedzy o konieczności wymiany źródeł ciepła.


Krzemkowksi uważa, że należy o dwa lata termin wejścia zakazu przesunąć, jednocześnie przeprowadzić kampanie informacyjną na szeroką skalę – Gminy dysponują środkami z programu Czyste Powietrze, ale wójtowie się skarżą, że mieszkańcy nie składają wniosków – uzupełnia radny. Program Czyste Powietrze pozwala zrefundować sporą część kosztów wymiany ciepła, trzeba jednak najpierw wymienić piec na swój koszt, a potem dopiero można wnieść o zwrot części nakładów.

 

Główny kierunek wymiany źródeł ciepła, to zazwyczaj oparty na gazie, a tego ceny za sprawą wojny na Ukrainie zrobiły się niepewne. To zdaniem radnych PiS-u również powód, iż wielu mieszkańców nie decyduje się wymieniać pieców, obawiając się, że nie będzie ich stać na opłacenie rachunków za gaz.

 

Inicjatywą radnych zająć będzie się musiał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.