Jesteś tutaj: Home

Stanowisko dotyczące deprecjonowania znaczenia mediów przez władze Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 sierpień 2023 18:58

Z ogromnym zdziwieniem należy odebrać przyznanie przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego patronatu medialnego dla wydawanego przez urzędników ratusza tytułu Bydgoszcz Informuje, nad obchodami 100-lecia Muzeum. Jest to niebezpieczny precedens dla lokalnej demokracji, bowiem jest to próba zrównywania mediów pełniących w demokracji ważną funkcję kontrolną, z tworami typowo propagandowymi. Z tego też powodu Portal Kujawski nie będzie w żaden sposób relacjonował wydarzeń jubileuszowych muzeum – jest to decyzja bardzo trudna, za którą naszych czytelników przepraszamy, gorszą rzeczą byłoby jednak zgadzanie się na taką formę legitymowania ustrojowego nieładu.

1. Głównym zadaniem mediów w demokratycznym systemie jest kontrola władzy, bez mediów kontrolujących władzę nie można mówić o demokracji. Relacjonowanie wydarzeń, uroczystości itp. w przypadku działalności mediów jest istotne, nie jest to jednak tak istotna rola jak kontrolna. Takiego zadania nie mogą realizować tytuły wydawane przez ratusz, gdzie treści tworzą osoby będące na etatach urzędniczych. Zresztą w rocznej działalności Bydgoszcz Informuje w nowej formule nie znajdziemy ani jednego słowa krytycznego wobec władz miasta.

 

2. Udzielanie patronatów medialnych niemediom to kolejny etap próby wypierania mediów właściwych, czyli pełniących funkcję kontrolne, przez ratuszowy publikator. Z tego też powodu wręcz obowiązkiem niezależnych mediów jest zaprotestowanie. Portal Kujawski będzie w podobny sposób podchodził do wydarzeń, które poprzez politykę patronatów medialnych będą próbowały legitymować nieład.

 

3. Apelujemy jednocześnie do lokalnych decydentów, o refleksję i większe poczucie odpowiedzialności za skutki swoich decyzji.


4. Apelujemy do uczestników lokalnego życia publicznego, aby nie ulegać pokusie traktowania produktów niebędących mediami, na równi z mediami wypełniającymi misję.

 

5. Podkreślamy, że projekt unijnego Europejskiego aktu wolności mediów, mającego na celu ochronę wolności, pluralizmu i niezależności mediów jednoznacznie wskazuje, iż struktura własnościowa mediów powinna być transparentna, dlatego apelujemy o zaprzestanie udawania, iż treści produkowane przez urzędników mają charakter prasowy.

 

6. Przypominamy, iż Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku ,,Saliyev przeciwko Rosji” wskazał, iż struktura medialna, w której wymaga się od redaktorów lojalności wobec władz lokalnych – a taka sytuacja ma miejsce w strukturze urzędu – jest sprzeczna z artykułem 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica