Jesteś tutaj: Home

Od szanowanego korespondenta do patostreamera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 11 sierpień 2023 06:40

Mariusz Max Kolonko był jednym z najbardziej rozpoznawalnych korespondentów zagranicznych Telewizji Polskiej – korespondencję ze Stanów Zjednoczonych prowadził od 1992 do 2005 roku, współpracował też później z najważniejszymi polskimi telewizjami komercyjnymi. Badanie OBOB wykazało, że w 2004 roku był jednym z czterech najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych. Nie bez powodu szczycono się tym, że sporą część młodości spędził w Bydgoszczy, tutaj ukończył I Liceum Ogólnokształcące, do jednej klasy chodził z europosłem Radosławem Sikorskim.

 

Dzisiaj bydgoska ,,jedynka” nie specjalnie może się już jednak chwalić swoim absolwentem. Kolonko od 2012 roku swoją aktywność opierał głównie na internecie, w serwisie YouTube założył kanał, który zdobył dość szybko popularność za sprawą jego nazwiska. Mariusza Maxa Kolonko możemy uznać za jednego z polskich pionierów budowania z internetu alternatywy wobec tradycyjnej telewizji. Z czasem jego audycje zaczynały robić się coraz bardziej radykalne, sam Kolonko próbował w oparciu o swój kanał założyć partię polityczną, w 2019 roku powołał nawet komitet wyborczy, ale nie był on wstanie zarejestrować kandydatów. W jednej audycji Kolonko samowolnie ogłosił się prezydentem Polski.

 

Z gróźb wobec prezydenta może tłumaczyć się w sądzie

Niegdyś szanowany dziennikarz dzisiaj bardziej skupia się, jak można odnieść wrażenie, na tworzeniu treści pod grono swoich zagorzałych zwolenników.

 

,,Będziesz umierał długo” - zwraca się w jednej z ostatnich patoaudycji do prezydenta Andrzeja Dudy Mariusz Max Kolonko - ,,Jeżeli ktoś mówi, że to są groźby karalne, mam to w du.., ja mówię co to będzie, mówię co zrobię z Tobą Duda. Ja cię zap......e.

Ośrodek Monitorowań Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich o tej audycji zawiadomił prokuraturę.

 

Wojciech O. ,który na Starym Rynku w Bydgoszczy odgrażał się parlamentarzystom śmiercią, jeżeli zagłosują wbrew jego woli, usłyszał przed bydgoskim sądem rok i 8 miesięcy więzienia. Kolonko grozić mogłaby kara nawet 10 lat więzienia. Ukaranie może jednak trochę utrudnić przebywanie go w Stanach Zjednoczonych.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica