Jesteś tutaj: Home

Trwa remont śluz na Starym Kanale Bydgoskim. W przyszłości planowane świetlne iluminacje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 29 lipiec 2023 00:47
Śluza VI po zdemontowaniu wrót Śluza VI po zdemontowaniu wrót

W czerwcu rozpoczął się remont śluzy VI przy ulicy Bronikowskiego, nieopodal stadionu Gwiazdy. Prace polegają głównie na wymianie konstrukcji wyeksploatowanych wrót śluz, przy Gwieździe w tym tygodniu zamontowano nowe śłuzy. Kilka dni temu rozpoczęto też prace przy śluzie IV przy ulicy Wrocławskiej, na wszystkich trzech śluzach planowane jest utworzenie iluminacji świetlnej. W planach są też inwestycje na śluzie V wewnątrz parku nazywanego plantami. Do demontażu śluz konieczne było wcześniejsze osuszenie.

 

Stary Kanał Bydgoski można nazwać historycznym, bowiem na początku XX wieku uznano, że ma zbyt małą przepustowość, dlatego wykopano nowy odcinek wzdłuż ulicy Bronikowskiego – kanał do Brdy wpada na wysokości Węzła Zachodniego.

 

Tuż po zakończeniu budowy Starego Kanału Bydgoskiego w XVIII wieku zapadłą decyzja o zadrzewieniu tego obszaru. Tak powstały Planty, czyli park pomiędzy ulicą Wrocławską i Bronikowskiego. Jest to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc rekreacyjnych w Bydgoszczy, w ostatnich latach za sprawą Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego ten obszar przeszedł rewitalizację.

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Remont trzech śluz kosztować ma 3,7 mln zł. Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu ich iluminacji.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica