Jesteś tutaj: Home

Tylko PESA chce dostarczyć nowe pociągi dla naszego województwa. Proponowana cena wyższa niż spekulowano

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 25 lipiec 2023 13:52
Tylko PESA chce dostarczyć nowe pociągi dla naszego województwa. Proponowana cena wyższa niż spekulowano Fot: Polregio

Dzisiaj poznaliśmy dopiero oferty w przetargu na zakup maksymalnie siedmiu nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Przetarg ogłoszony został w marcu, zatem minęło parę miesięcy do tego momentu, a jest on istotny bowiem pokazuje jakie są realne ceny rynkowe. Jedyną ofertę złożyła bydgoska PESA – oferując 46 mln zł za jeden pociąg.

Zamawiający planował przeznaczyć 36 mln zł za jeden pociąg. Pierwsza część zamówienia dotyczy zakup maksymalnie dwóch pociągów na które Województwo Kujawsko-Pomorskie otrzymało dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 65 mln zł. Jest to sporo więcej niż wartość jednego pociągu, ale gdyby województwo chciało kupić dwa pociągi, to musiałoby ze swojego budżetu dołożyć kolejne 27 mln zł. To czy tak się stanie będzie decyzją, którą muszą podjąć władze województwa.

 

Pociągi też za środki europejskie

Województwo może zdecydować się też na zakup w ramach tego przetargu pięciu pociągów ze środków z Unii Europejskiej. W programie operacyjnym dla naszego województwa zapisano na to ok. 200 mln zł, co w przypadku zdecydowania się na pełen pakiet pięciu pociągów oznaczałoby dołożenie z kasy województwa 30 mln zł.

 

Województwo chcąc zatem zrealizować w pełni zamiar i kupić 7 pociągów, to z dofinansowaniem z Polskiego Ładu i z UE musiałoby mieć wkład własny w kwocie bliskiej 60 mln zł.