Jesteś tutaj: Home

W październiku rejestrowali stowarzyszenie, aby w maju otrzymać ponad 350 tys. zł rządowej dotacji. Prezesem asystentka posła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 lipiec 2023 00:19

Czym jest Kujawski Instytut Myśli Patriotycznej mający swoją siedzibę w Kruszynie Krajeńskim, w gminie Białe Błota? Organizacja nie posiada nawet strony internetowej, na Facebook-u ma co prawda profil i logotyp, ale nie znajdziemy tam żadnej informacji o aktywnościach, poza tym, że członkowie organizacji brali udział w czerwcu Festiwalu Polskiego Patriotyzmu w Warszawie. Z KRS wynika, że organizacja została zarejestrowana w październiku 2022 roku, w maju podległy ministrowi Piotrowi Glińskiemu Narodowy Instytut Wolności przyznał organizacji 357 tys. zł dotacji.

 

Kujawski Instytut Myśli Patriotycznej to fundacja założona w październiku 2022 roku przez czwórkę zaangażowanych społecznie młodych adeptów sektora pozarządowego – czytamy w opisie na Facebook-u. Zdaniem rządowego instytutu to wystarczająco, aby przyznać 357 tys. zł dotacji. Sprawa zasługuje jednak na pokazanie, bowiem w Polsce od wielu lat działa wiele organizacji, które mogą się poszczycić bogatym dorobkiem, a nie mogą uzyskać dofinansowania, które byłoby promilem tej kwoty. Są to pieniądze na które nie może liczyć wiele organizacji, które regularnie pomagają chociażby uchodźcom.

 

Prezesem fundacji jest 23 letnia Klara Lipka, jak informuje organizacja w mediach społecznościowych, pochodzi ona z Rzeszowa, studiowała jednak na UMK w Toruniu oraz na UKW w Bydgoszczy. Działała też w Fundacji Służba Niepodległej – gdy wejdziemy na stronę internetowej tej fundacji to rzuca się w oczy, że jest beneficjentem środków z Narodowego Instytutu Wolności. W latach 2019-2021 ta organizacja otrzymała prawie 1 mln zł dotacji z NIW. 

 

Lipka pod koniec roku została też społeczną asystentką posła Tomasza Latosa.

 

Kolejną postacią jest członek zarządu Edgar Kobos, który głównie działa w województwie świętokrzyskim. Do połowy 2022 roku był pierwszym wiceprezesem Fundacji Służba Niepodległej, która otrzymywała wspomniany prawie milion z NIW.

 

Dotacje także dla byłych polityków Konfederacji

351 tys. w ramach kolejnej dotacji otrzyma w tym roku Fundaja Będziem Polakami, którą zakładał byly poseł Paweł Skutecki, który przeszedł z Konfederacji do partii Zbigniewa Ziobry.  Kierowana przez lidera kujawsko-pomorskiej listy Konfederacji do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Drozdowskiego Fundacja im. Mariana Rejewskiego otrzyma 294 tys. zł dotacji.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica