Jesteś tutaj: Home

Przestępcy z regionu opracowali sposób jak uzyskiwać recepty na leki psychotropowe, które następnie sprzedawali w internecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 lipiec 2023 06:40

Leki psychotropowe i opioidy są pomocne w leczeniu psychiatrycznym, w swoim składzie mają jednak substancje, które nazwać możemy narkotykami, z tego też powodu dostępne powinny być jedynie dla pacjentów psychiatrycznych. Grupa z naszego regionu opracowała proceder, który pozwolił jej zdobywać recepty, a po zakupieniu handlować nimi. Bydgoska policja zatrzymała pięć osób biorących udział w tym procederze, Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zdecydował o ich tymczasowym 3 miesięcznym aresztowaniu.

 

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy jest obecnie na etapie przygotowywania aktu oskarżenia. Z informacji udzielonej przez prokuraturę wynika, że przestępcy zdobyli sfałszowaną dokumentację medyczną, korzystali z usług serwisów udzielających porad medycznych on-line do uzyskiwania recept. W przypadku porady on-line lekarz nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentem więc opiera się jedynie o dokumentację medyczną, co istotne ostatnio Ministerstwo Zdrowia przygląda się tego typu usługom, bowiem są wątpliwości, czy w praktyce z systemu porad online nie zrobiono maszyny do wystawiania recept.

 

Wracając jednak do sprawy, przestępcy recepty pozyskiwali na tzw. słupów lub osób których dane osobowe zdobyli w nielegalny sposób. Następnie pozyskane recepty realizowano w stacjonarnych aptekach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Po zakupie leki sprzedawano w internecie, czerpiąc na tym dochód.

 

W toku postępowania uzyskano i przeanalizowano obszerną dokumentację z elektronicznych rejestrów recept i pacjentów, zabezpieczono liczne dane teleinformatyczne, wykazy logowań internetowych i połączeń telefonicznych. Zabezpieczono nagrania z monitoringu kilkudziesięciu aptek na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Pozyskano również treści z zamkniętych grup i kanałów wymiany informacji, gdzie oferowano do sprzedaży nielegalne środki – informuje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy - Na podstawie analizy zebranych dowodów cyfrowych wytypowano osoby mające związek z nielegalnym procederem pozyskiwania recept i zajmujące się handlem lekami psychotropowymi w Internecie.

 

Zatrzymanym 5 osobom grozi kara do 10 lat więzienia, sprawa jest rozwojowa, nie można zatem wykluczyć kolejnych zatrzymań.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica