Jesteś tutaj: Home

Nie ma specjalnie dużego zainteresowania wymianą pieców, a można otrzymać duże pieniądze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 lipiec 2023 00:27

Walka ze smogiem obok działań na które ma wpływ administracja publiczna, to także działania jakie może podjąć każdy z nas poprzez wymianę ogrzewania na bardziej ekologiczne. Program Ciepłe Mieszkanie pozwala uzyskać do 37,5 tys. zł na jednego beneficjenta – nie tylko na wymianę pieca, ale też na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wentylacji mechanicznej. Warto się temu przyjrzeć.

Dzisiaj doskwierają nam wysokie upały, ale już teraz warto pomyśleć o zimie. Dysponentem środków z programu Ciepłe Mieszkanie jest na terenie Bydgoszczy Urząd Miasta – na wymianę pieca możemy otrzymać do 37,5 tys. zł, dodatkowo Urząd Miasta prowadzi też Miejski program wymiany pieców węglowych, gdzie do uzyskania jest 8 tys. zł. Szansa na uzyskanie dofinansowania po spełnieniu wymogów formalnych jest duża, bo zainteresowanie na razie jest niewielkie. Nabór potrwa do końca roku, jest zatem jeszcze trochę czasu na przygotowanie się.

 

Więcej informacji o obu programach:
https://www.bydgoszcz.pl/rozwoj-i-srodowisko/powietrze/cieple-mieszkanie/

https://www.bydgoszcz.pl/rozwoj-i-srodowisko/powietrze/dotacja-na-wymiane-ogrzewania/miejski-program-wymiany-piecow-weglowych/


Do udziału w tego typu programach zachęca Bydgoski Alarm Smogowy, chcąc w ten sposób przekonywać mieszkańców do bardziej ekologicznego ogrzewania, prowadzić do poprawy jakości powietrza w Bydgoszczy. W niektórych przypadkach skorzystanie z dotacji może okazać się wręcz wymagane, bowiem od 1 stycznia nie będzie wolno palić w piecach bezklasowych.

 

Bydgoski Alarm Smogowy nie ogranicza swoich działań tylko do mediów społecznościowych, ale aktywiści zaczęli chodzić po mieszkaniach, aby informować mieszkańców o korzyściach. Dzięki współpracy z ratuszem odwiedzono ponad 500 lokalizacji, które dysponują niezbyt ekologicznymi źródłami ciepła. W akcję włączyły się też niektóre Rady Osiedli.

 

Dodatkowo w ramach projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy, które BAS jest partnerem, zorganizowano 2 spotkania informacyjne prowadzone przez urzędników UM Bydgoszcz odnośnie nowego programu dotacyjnego. Pierwsze odbyło się w Śródmieściu 13 czerwca w Młynach Rothera, drugie 20 czerwca w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Oba spotkania przyciągnęły dużą liczbę mieszkańców zainteresowanych zmianą sposobu ogrzewania.

 

Bydgoszcz jeżeli chodzi o liczbę przekroczeń pyłów zawieszonych PM10 wciąż miewa z tym problem, bowiem przekraczamy ustawowy limit. Szczególnie ten problem pojawia się w okresie grzewczym. Szkodliwy wpływ pyłów zawieszonych na zdrowie jest natomiast jednoznacznie udowodniony.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica