Jesteś tutaj: Home

Ponad trzystu pielgrzymów dotarło na własnych nogach z Bydgoszczy na Jasną Górę

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 17 lipiec 2023 16:46
Ponad trzystu pielgrzymów dotarło na własnych nogach z Bydgoszczy na Jasną Górę Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W poniedziałek 17 lipca na Jasną Górę dotarła 19. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. Jest to nietypowy termin, bowiem zwyczajem jest, że bydgoska pielgrzymka spod Katedry Bydgoskiej wyrusza 21 lipca, a do duchowej stolicy Polski dociera pod koniec miesiąca. Wyjątki od tej reguły były dwie w 2016 roku i w tym – w obu przypadkach było to związane ze Światowymi Dniami Młodzieży.

2 sierpnia w stolicy Portugalii Lizbonie rozpoczną się kolejne Światowe Dni Młodzieży, aby młodzi chcący dotrzeć lub przeżywać spotkania z papieżem Franciszkiem duchowo mogli się do tego spokojnie przygotować, pielgrzymka w tym roku wyruszyła już 7 lipca.

Z informacji jakie podaje Biuro Prasowe Jasnej Góry w ramach pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej do Częstochowy dotarło 360 pielgrzymów, którzy przeszli ponad 300 km. Trzeba jednak pamiętać, że to nie są tylko pielgrzymi z Bydgoszczy, bowiem 6 lipca wyruszyła grupa z Nakła nad Notecią, aby wspólnie zresztą grup wyruszyć dzień później z Bydgoszczy. Już 5 lipca na trasę wyruszyła grupa złota z Górki Klasztornej w województwie wielkopolskim, która z pielgrzymami wyruszającymi z Bydgoszczy połączyła się 11 lipca w sanktuarium w Licheniu.

 

 

Przewodnik grupy akademickiej ,,Przezroczystej” ks. Piotr Wachowski, będący duszpasterzem diecezjalnym młodzieży przyznał, że połowa tej grupy planuje wyjazd do Lizbony.

 

Hasło tegorocznej pielgrzymki to ,,Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Biskup Krzysztof Włodarczyk, który powitał w poniedziałek na Jasnej Górze bydgoskich pielgrzymów wskazywał, że aby zrozumieć Kościół, to trzeba do niego wejść - Zobaczyć siebie jako jeden z żywych kamieni, stanowiących budowlę Kościoła.

 


 

Tradycyjnie trzymając się stałego terminu wyruszy natomiast 28 lipca pielgrzymka z Archidiecezji Gnieźnieńskiej, w której weźmie udział sporo osób z Kujaw Zachodnich.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica