Jesteś tutaj: Home

Policja miała zdawać czajniki, a ratusz odmawia nowego oświetlenia dla ożywienia ulicy Długiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 20 lipiec 2023 06:19
Tu może się pojawić drzewo Tu może się pojawić drzewo

Kilka tygodni temu informowaliśmy o petycji jaką do prezydenta skierowali kupcy z ulicy Długiej, którzy wskazywali, że konieczne jest podjęcie działań, które zwiększą jej atrakcyjność. Główny postulat dotyczył ograniczenia ruchu, on został dość niedawno zrealizowany. Z drugim postulatem jest poprawa warunków oświetlenia – tutaj sprawa wygląda gorzej.

 

Przedsiębiorcy z ulicy Długiej wskazują na problem z niedostatecznym oświetleniem, przez co potencjał tej ulicy nie jest w pełni wykorzystywany. Postulowali oni o wprowadzenie oświetlenia dekoracyjnego między kamienicami co sprawić miałoby, że ulica Długa mogłaby zacząć przyciągać. Do tego pojawiają się postulaty wskazujące na potrzebę instalacji większej ilości zieleni. Wizja kupców wskazywała nawet, że ulica Długa mogłaby być miejscem wystaw prac artystycznych.

 

Prezydent Rafał Bruski na postulaty związane ze zwiększeniem oświetlenia się już nie zgadza, co tłumaczy ustawą nakazującą oszczędzanie energii. Bydgoszcz jest zobowiązana osiągnąć w 2023 roku 10% oszczędności energii, z tego też powodu część latarni miejskich jest wyłączona, a gdzie jest to możliwe regulowana jest intensywność światła, aby zmniejszać zużycie energii. W sytuacji, gdy trzeba oszczędzać na latarniach, nikt nie bierze pod uwagę tworzenia form oświetlania reprezentacyjnej ulicy Długiej.

Mówimy zatem o tym samym przepisie, który stał za kontrowersyjną decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, w sprawie odebrania policjantom czajników elektrycznych, aby zmniejszyć zużycie energii. Komendant Wojewódzki tę decyzję cofną, pokazuje to jednak, jak problematyczny bywa wymóg uzyskania obligatoryjnej 10% oszczędności.


Na Długiej pojawi się drzewo

Na skrzyżowaniu ulicy Długiej z Podwale posadzone ma zostać drzewo. Prezydent informuje, że jest to jedyne miejsce, gdzie infrastruktura podziemna nie stoi na przeszkodzie. Będą prowadzone też analizy dotyczące instalacji donic z roślinnością.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica