Jesteś tutaj: Home

GDDKiA zleca zbadanie stanu technicznego mostu fordońskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 lipiec 2023 00:50

Długość Mostu Fordońskiego im. Rudolfa Modrzejewskiego to około kilometr, łączy on Fordon z drugim brzegiem Wisły, jest to właściwie jedyna w obrębie Bydgoszczy przeprawa przez tą rzekę. Od kilku lat dostrzegana jest degradacja stanu mostu, wykonana w 2018 roku ekspertyza nakazała po kilku latach wykonanie kolejnego badania. GDDKiA właśnie je zleca.

Opracowanie, które ma przedstawić aktualną ocenę stanu technicznego, a także wskazać ewentualne ograniczenia eksploatacyjne ma powstać jeszcze w tym roku, jeżeli postępowanie o zamówienie publiczne uda się sprawnie przeprowadzić to być może dokument będzie gotowy w listopadzie.

 

Od dłuższego czasu myśli się o modernizacji i przebudowie

Powyższe badanie ma wykazać, czy nie będzie trzeba podjąć wkrótce działań doraźnych, natomiast od kilku lat trwają rozważania nad modernizacją mostu, zlecono nawet wielowariantową analizę, która dotykała możliwości poszerzenia konstrukcji mostu, a nawet dobudowy równolegle drugiego mostu, aby poszerzyć go do dwupasmowego. Trzeba też pamiętać, że tym mostem biegnie linia kolejowa. Są to jednak prace wymagające sporych nakładów finansowych, wariant z budową nowego mostu to ponad 200 mln zł. Póki co nie zabezpieczono środków na tę inwestycje.

 

Jeżeli zlecona analiza wykaże poważne naruszenia konstrukcji, być może pojawi się dodatkowa presja, aby szybko rozpocząć prace inwestycyjne.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica