Jesteś tutaj: Home

Ponad 9,5 mln zł straty lotniska w 2022 roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 lipiec 2023 00:04
Ponad 9,5 mln zł straty lotniska w 2022 roku Fot: PLB

Port Lotniczy Bydgoszcz opublikował sprawozdanie finansowe za 2022 rok – przychody przekroczyły 20 mln zł, koszty wyniosły jednak przeszło 30 mln zł, co stratę netto na poziomie 9 mln i 956 tys. zł. Te środki najprawdopodobniej uzupełni Województwo Kujawsko-Pomorskie obejmując nowe udziały w spółce, której jest obecnie największym udziałowcem.


Jest to dość duża strata, choć i tak o około 0,5 mln mniejsza niż wynik finansowy za 2021 rok. Przed pandemią, po 2017 roku udawało się utrzymywać lepszy bilans, w 2018 roku strata wyniosła niewiele ponad 5,5 mln zł. W przyszłych latach jest szansa na poprawienie wyniku finansowego za sprawą instalacji na terenie lotniska farmy fotowoltaicznej, która powinna przynieść dodatkowe przychody.

 

 

W ostatnich latach stratę lotniska pokrywano poprzez zakup nowych akcji przez Województwo Kujawsko-Pomorskie, z uwagi na pandemię Komisja Europejska zgodziła się przedłużyć przepisy, które pozwalają na tego typu dokapitalizowanie do 2026 roku.

 

W 2022 roku bydgoskie lotnisko obsłużyło 247 tys. pasażerów, co stanowiło 0,6% wszystkich obsłużonych pasażerów przez polskie lotniska, przy czy dwa największe porty Warszawa Okęcie i Kraków Balice obsłużyły ponad 50% tego ruchu. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że bydgoskie lotnisko pod liczbą pasażerów było czwarte od końca wyprzedzając jedynie: Łódź, Olsztyn i Zieloną Górę. Danych kwartalnych z 2023 ULC jeszcze nie opublikował.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica