Jesteś tutaj: Home

Radny oburzony spektaklem mającym uderzać w św. Jana Pawła II. Spektakl ze sporym dofinansowaniem od ministra

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 25 czerwiec 2023 16:10

Na przełomie maja i czerwca w toruńskim teatrze Horzycy odbywał się festiwal ze spektaklem który zdaniem radnego wojewódzkiego Przemysława Przybylskiego obraża postać św. Jana Pawła II. Radny w interpelacji wyraża oburzeniem, że Województwo Kujawsko-Pomorskie dofinansowuje ten spektakl. Radny bezskutecznie domagał się zdjęcia spektaklu z festiwalu ,,Kontakt”. Teatr Horzycy podlega bezpośrednio Samorządowi Województwa.

Zdaniem Przybylskiego kontrowersyjny był spektakl pt. ,,Śmierć Jana Pawła II”, który według radnego ,,jest obrazobujczy, niesmaczny, w brutalny sposób ilustruje poziom ludzkiej egzystencji i stanowi przejaw zwulgaryzowania tematyki śmierci”. Przybylski przypominał w interpelacji, iż z uwagi na ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa należałoby stanąć w jego obronie. Marszałek do dzisiaj nie odniósł się do tej interpelacji.

 

Ministerstwo głównym sponsorem

Głównym sponsorem festiwalu Kontakt jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, które przekazało na ten festiwal 300 tys. zł. Co ciekawe już w pierwszym naborze, czyli toruński teatr w przeciwieństwie do bydgoskiego nie musiał się odwoływać. Ministerstwo ostatecznie na bydgoskie Prapremiery przyznało 100 tys. zł, czyli trzy razy mniej niż otrzymał toruński Kontakt.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica