Jesteś tutaj: Home

Wciąż nie wiemy na czym stoimy w sprawie zakupu nowych pociągów dla regionalnych tras

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 09 czerwiec 2023 17:23
Wciąż nie wiemy na czym stoimy w sprawie zakupu nowych pociągów dla regionalnych tras Fot: Polregio

W marcu Urząd Marszałkowski zapowiedział zakup do 7 nowych pociągów, które miałyby zostać sfinansowane po części z rządowej dotacji z tzw. Polskiego Ładu oraz z Unii Europejskiej (z nowej perspektywy finansowej), kluczowa do określenia ile będzie to dokładnie i jakich składów będzie jednak cena, a tej nadal nie znamy, bowiem postępowanie przetargowe się przedłuża.

 

Pierwotnie zakładano, że otwarcie ofert w tym przetargu nastąpi w połowie kwietnia. Termin ten był już jednak kilka razy zmieniany, ostatnia modyfikacja jest z wtorku ustanawiając nowy termin na 30 czerwca. Nie można jednak zagwarantować, że nie będzie kolejnego przesunięcia.

 

Z Polskiego Ładu Województwo Kujawsko-Pomorskie otrzymało 65 mln zł, w specyfikacji przetargowej założono, że z tych środków planuje się zakup jednego albo dwóch pociągów, w zależności od ceny jaka zaoferowana będzie w przetargu. Zapisy przetargu pozwalają poszerzyć zamówienie o kolejne 5 pociągów, tutaj finansowanie miałoby pochodzić z Unii Europejskiej. W programie operacyjnym dla naszego województwa na zakupy taboru przewidziano ponad 41 mln euro, co powinno dać około 200 mln zł.