Jesteś tutaj: Home

Politechnika odsłoniła pomnik ważnej postaci związanej z Fordonem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 czerwiec 2023 12:24
Politechnika odsłoniła pomnik ważnej postaci związanej z Fordonem Fot: Ryszard Wszołek / PBŚ

Kabaret Starszych Panów w Polsce znają niemal wszyscy, a na pewno ze starszych pokoleń, jedną z wyróżniających się postaci był Jeremi Przybora, uznany pisarz, poeta i satyryk, wcześniej także rektor Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy, a także spiker podczas powstania warszawskiego. Przybora sporą część młodego życia spędził w Fordonie, który wówczas nie był jeszcze częścią Bydgoszczy.

 

,,Chłopiec z latawcem” - ta rzeźba ma upamiętnić właśnie młodzieńcze lata Jeremiego Przybory. W sobotę, tuż po Dniu Dziecka (na Politechnice obchody tego dnia odbyły się właśnie 3 czerwca) rzeźba została odsłonięta przed Politechniką Bydgoską, jej powstanie wiąże się zresztą z inicjatywą tej uczelni. W uroczystości uczestniczył syn Jeremiego Przybory oraz jego przyjaciółka Magda Umer. Rzeźbę stworzył dr Piotr Tołoczko, związany z Wydziałem Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.

 

 

Po okresie młodzieńczym to w Bydgoszczy zaczęła się przygoda radiowa Jeremiego Przybory, również przez 3 lata po II wojnie światowej prowadził w Bydgoszczy audycje, trenował także wioślarstwo w BTW. Zmarł w 2004 roku.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica