Jesteś tutaj: Home

Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 czerwiec 2023 16:41

W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Jako pierwszy barwy klubowe zmienił radny związany z powiatem świeckim Jacek Chmarzyński, który wcześniej związany był z Porozumieniem Gowina. On barwy zmienił w połowie 2021 roku, obecnie jest członkiem Klubu Koalicji Obywatelskiej.

 

Z Porozumienia wywodzi się też radny Adam Banaszak, który wybrany był z okręgu inowrocławsko-żnińskiego. Od klubu PiS-u zdystansował się już jakiś czas temu, gdy Porozumienie zostało wyrzucone z rządu, to jednak kluczowe okazały się poniedziałkowe głosowania nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa – w tym głosowaniu PiS był przeciwko, a Banaszak wraz z koalicją głosował ,,za”. Jak mówią inni radni PiS, tym głosowaniem Baszanak się zdeklarował po której jest stronie. Po sesji odbyło się w gabinecie marszałka spotkanie z radnymi – w ramach pogratulowania uzyskania wotum zaufania, na którym pojawili się tylko radni koalicji, w tym też Banaszak.

 

Trudne relacje Banaszaka z PiS-em

Adam Banaszak to wieloletni radny wojewódzki, przez długi czas w ramienia PiS był też wiceprzewodniczącym sejmiku. W 2015 roku wokół niego zrobiło się zamieszanie, gdy ten chciał przekonać klub PiS-u do głosowania za uchwaleniem budżetu województwa. Następstwem tych działań było jego zawieszenie w PiS przez Jarosława Kaczyńskiego - Chodzi o zbyt silne związki z Platformą Obywatelską i reprezentowania ich interesów, za to wyalienowanie się ze struktur Prawa i Sprawiedliwości – tłumaczył ówczesny poseł Łukasz Zbonikowski.

 

Niewiele zabrakło, aby Banaszak przestał być radnym, bowiem PiS nie chciał go wystawić na liście, w 2018 roku pomógł mu jednak Jarosław Gowin, który wywalczył jego start w wyborach, choć nie uzyskał na liście specjalnie atrakcyjnego miejsca. Banaszak mimo to wywalczył mandat.